HİZMET İÇİN CENNET'İ FEDA ETMEK !

"HİZMET YOLUNDA CENNETİM FEDA OLSUN, CEHENNEME GÜLER GEÇERİM" (Enes KANTER)
Yukarıdaki söz F.Gülenin müritlerinden meşhur basketçiye ait.
Bu söz basit bir söz değil."CENNETİ FEDA" ederek hizmet etmek! nasıl olabilir?
Bu sözün alt yapısını anlamaya çalışalım:
F.Gülen bir çok konuşmasında bu mevzuyu işliyor. Fedakarlık vurgusu yaparken şu mealde şeyler söylüyor
"DAVASI UĞRUNDA DEĞİL DÜNYASINDAN, AHİRETİNDEN BİLE FEDAKARLIK YAPABİLECEK GENÇLER..."
Yıllarca fedakarlık mevzuunda bu sözlerle motive edildiler. Şimdi bu mevzuyu biraz irdeleyelim.
A-İslami yönden:
1- Her müttaki müminin amacı Allah'ımızın rızasını kazanmak, Ahirette Cehennemden uzak durmak ve Cennet nimetlerine kavuşmaktır. Bunu bize Kuran-ı Kerim teşvik eder, Peygamber efendimizin dualarında da bunu görürüz. Hiç bir mümin Cehennemi hafife alamaz.(Bknz: Furkan suresi/65-66) Bu itikadi yönden kişiyi sıkıntıya sokar.
2-Bu sözlerden, "amaç" ile "araç"ın yer değiştirdiği anlaşılıyor. Yanlış metotlarla doğru yola ulaşılmaz. Hangi müminin davası Ahireti kaybettirecek kadar önemli olabilir ki? Veya bir mümin için Ahireti kaybettirecek dava, dava olabilir mi?
3-Bu sözlere inanan ve kendisini dava! ya adayan kişilerin DHKPC militanından farkı kalmamış demektir. Aklını kiraya vermiştir, Verilen emrin Kurana uygun olup olmadığını sorgulayamaz. Çünkü önemli olan davasıdır.
4-"Davası"na hizmet için gerekirse Allah'ın emirlerini terk edebilir ve büyük günahları işleyebilirler. Yani, davası için yalan söyleyebilir, kumpas kurabilir, İçki içebilirler. Birilerinin hakkını gasp edebilir, tesettürden uzaklaşabilir, zina yapabilirler. İnsan öldürebilir. darbe yapabilirler. YALNIZ BUNLARI KENDİ NEFSİ İÇİN DEĞİL DAVASI İÇİN YAPABİLİR.
B-Psikolojik yönden:
1-Bu sözleri benimseyen kişilerin iki kimliği vardır
a- Bireysel kimliği: Bu kişiler ikili ilişkilerinde çok iyi bireyler olabilirler. İbadetlerine dikkatli Kurana göre yaşayan ahlaklı, kul hakkını gözeten birer kişi olabilirler. Genelde bizler de bu kişileri bu kimlikleriyle tanırız
b- Cemaat (örgüt) kimliği: Davası uğruna her türlü pisliği yapabilecek ikinci kimlik. Çünkü böyle yetiştirilmişler. Bu kişiler davasına hizmet için aldığı emri sorgulamadan yapabilir ve YAPACAĞI İSLAMA AYKIRI ŞEYLERİ (AHİRETTEN) FEDAKARLIK YAPMAK OLARAK GÖREBİLİRLER.
c- Bu kişiler birinci kimliğiyle normal bir mümin, ikinci kimliğiyle ise tam bir akıllı robot konumundadırlar.
d- İki kimlik arasında gidip gelen kişiler devamlı maske takmak zorunda olduklarından (Çift kimliği aynı zamanda taşımak) kişide nasıl bir yapı ortaya çıkarır psikologların incelemesi gereken önemli bir konudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...