ŞÜKRÜN FAYDALARI

    Şükretmenin bize birkaç yönden faydası vardır. Düşündüklerimi maddeler halinde sıralayayım:

1-Nimetlerin farkına varmamıza sebep olur. Farkına varılan her nimetin değerini daha çok anlarız.

2-Nimetlerin artmasına veya devamlılığına sebeptir. “Şükrederseniz artırırım” diyor Rabbimiz Kitabında. (
(İbrahim/ 7)

3-Gönülden, hissederek yapılan bir şükür kişiyi tüy kadar hafifletir. Yani samimi olarak yapılan şükür bir mümin aynı zamanda için psikoterapi  işlevi görür.
4-Şükür, Rabbimizin bize tavsiyesidir.  O'nun isteklerini yerine getirmek ibadet olduğu için sevaplarımızın artmasına, dolayısıyla Allah’a ve Cennet’e yaklaşmaya vesiledir. "Artık, Allah'ın size helal ve temiz olarak verdiği şeylerden yiyin. Eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız, Allah'ın nimetine şükredin." (Nahl / 114)
5-Şükür, azaptan kurtulmaya vesiledir. "Eğer siz iman eder ve şükrederseniz, Allah size neden azap etsin..."  (Nisa/ 147)
6- Şükür bir hasene (iyilik) olduğundan günahların azalmasına sebeptir ve Cehennemden uzaklaşma vesilelerinden birisidir. Kur’an-ı Kerim’de “Şüphesiz ki hasenat (yapılan iyilikler) seyyiatı (kötülükleri) giderir” buyurulur. (Hud/ 114)
7-Şükür, Rabbimizin razı olduğu bir davranıştır. "...Eğer şükrederseniz sizin için buna razı olur..." (Zümer / 7) Rabbimizin razı olduğu davranışları çoğaltırsak O'nun razı olduğu kullardan oluruz.
  Peygamber Efendimiz mealen şöyle dua edermiş:
Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzel ibadet edebilme konusunda bana yardım et.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...