LEŞ YİYEN YIRTICILAR VEYA ...

LEŞ YİYEN YIRTICILAR veya...
Belgeseller dikkatimi çeker. Vaktim varsa izlemekten zevk alırım. İzleyince hem yeni şeyler öğrenmiş hem ibret almış olurum. Çünkü, Kur’an doğadaki bir çok şeyden ayet diye bahseder. Bazı belgesellerde bu doğa ayetlerinin adeta tefsirini bulurum. 
 Kur'anda iki çeşit ayetten bahsedilir.
1-Kur’an ayetleri.
2- Tabiat ayetleri.
Rabbimiz, tabiattaki bir çok şeyden, Allah Teala’nın varlığına, birliğine, gücüne delil olduğu için ayet olarak bahseder. (Bknz: bakara/ 164)
Bundan dolayı bazı belgeseller bu ayetlerin tefsiri niteliğindedir adeta.
Mesela, hayvanları konu edinen belgeseller, hayvanlardan bahseden ayetlerin tefsiri, denizlerle ilgili belgeseller, denizlerden bahseden ayetlerin tefsiri, yıldızlarla ilgili belgeseller yıldızlardan bahseden ayetlerin kısmen tefsiri mahiyetindedir.
Belgeselleri çok sevmeme rağmen yırtıcı hayvanlar leş yerlerken fazla seyredemem. Tiksinti oluşur içimde. Halbuki, hayvanlar ölmüş bir hayvanı yemektedirler, ki onların tabiatı bunu gerektirir ve bunun doğaya çok faydası vardır.
Bir de ölen insanları yiyen bir kabilenin belgeselini düşünelim. Orada çekilen bir belgeselde ölen bir kişiyi defnetmeyip, törenle ölünün bazı organlarının parçalandığını çevredekilere dağıtıldığını, parçayı alanların çiğ olarak bu etleri yediklerini, mevtanın parçalanmamış bölümlerine ise bazılarının yanaşarak yırtıcılar gibi ağızlarıyla yediklerini düşünelim.
Bu manzarayı hiç bir normal insan, tiksinmeden izleyemez değil mi?
Hayat Kitabımız K. Kerim’de aynen bu manzaraya benzer bir davranıştan bahsedilir. Gıybet yapan kişiler, aynen böyle vasıflandırılır. Gıybetten, ölmüş bir müminin etini yemek olarak bahsedilir.
“Ey iman edenler !... Bir kısmınız diğerinin gıybetini yapmasın. Sizden biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bakınız tiksindiniz bile…” (Hucurat / 12)
Gıybet; bir kişinin hakkında(o kişi orada yokken) olumsuz şeyler konuşmaktır. Bu konuşulan şeyler doğruysa gıybet, doğru değilse iftiradır.
Demek ki gıybet ettiğimiz sırada melekler bizi ölmüş insan eti yiyen kişileri seyreder gibi seyrediyorlar. Rabbimizin nazarında da aynen öyle oluyoruz.
Bu satırların yazarı da dahil, zaman zaman yaptığımız davranış ne kadar iğrenç değil mi?
Rabbim bizleri gafletten uyandırsın.
Böyle iğrenç durumlara düşmekten muhafaza eylesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...