SÖZÜN DOĞRULUĞU, SÖYLEYENE GÖRE DEĞİŞİYOR MU?

   Yıllar önce Siirt'te  görev yapan Nurettin Erim Hoca’nın anlattığı bir olayı size aktarayım.
   Oralarda malum medreseler fazla. Meşhur medrese hocalarından bir hoca Merhum Seyyit Kutub’u hiç sevmiyor. Ve bazı ortamlarda kötülüyor. Nurettin hocanın bir  arkadaşı Seyyit Kutub’un “Yoldaki işaretler” kitabının Arapça baskısını alıp, kapağını çıkarıyor. Merhum İmam-ı  Gazali’nin bir kitabının  kapağını çıkartıp diğerine yapıştırıyor.
   Beraber hocanın yanına gidiyorlar. Kapağı Gazzali’ye  içi S.Kutub’a ait kitabı hocaya gösterip.
“Seyda! Kitaptaki bazı yerleri  tam  anlayamadım. Bi bakarmısınız” diyor.
Seyda bakıyor (Doğuda hocalara seyda derler) Kitap Gazalinin. Beraber okuyorlar. Seyda okudukça  mest oluyor. Harika görüşler diyor ve “üstad burada şunu demek istemiş” diyerek açıklıyor. Bizimkiler teşekkür ederek ayrılıyorlar.
   Burada şunu düşünmek lazım. Şayet aynı kitabı kapağını çıkartmadan seydaya götürüp okutsalardı seydanın cevabı ve yorumu ne olurdu?
Maalesef bizim toplumumuzda  bir sözün, doğruluğu-yanlışlığı  sözü söyleyene göre değişiyor.
Halbuki, genel olarak fikirlerini beğenmediğimiz kişilerin de çok isabetli görüşleri olabilir. Sevdiğimiz şahısların da yanlışları, hataları olabilir. (Tabi bunu söylerken Peygamberlerden bahsetmiyorum)
Kur’an-ı Kerim’de “Sözü dikkatle dinleyip en güzeline uyanlar” öğülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...