DİZİLERDEKİ GİZLİ TEHLİKEBirkaç yıl önce bir dostumuzla sohbet ediyoruz.  Şahit olduğu ilginç bir olaydan bahsetti:
“Anneme akşam yemeğine gidecektik. Hanım ve çocuk gündüz gittiler. Ben de akşam dükkanı kapatıp gittim. Baktım, annem ve hanım dizi izliyorlar. Ben de izlemeye başladım. Filmde evli genç bir çift var. Erkek biraz kaba, hanımının kıymetini pek bilmiyor. Kadın, başka bir erkekle gönül ilişkisi yaşıyor. Bu kadınla  o adam  bir yerde buluşurlarken kadının eşi,onların bulunduğu yere doğru geliyor. “
Arkadaşım devamla:
“Ali hoca o an,ben de bizimkileri izliyorum.
 Anneme baktım heyecanlanmış, beti benzi atmış vaziyette: “Kızım kaç, kızım kaç …yakalanacaksın!” diyor. Hanımıma baktım, baya bir telaş içerisinde. Anladım ki o anda annem de hanımım da ahlaksızdan yana olmuşlar.

Halbuki benim annem normalde böyle bir şeye asla tahammül etmeyen birisidir. Böyle birisini asla evine bile kabul etmez. Hanımım da bu konuda hassastır.”
Evet böyle anlattı dostumuz. Belki buna benzer durumları sizler de müşahede etmişsinizdir.
Peki, namuslu ve bu tür şeylere asla tahammül edemeyecek insanları bile, sanal alemde ahlaksızdan yana olmaya iten sebep nedir?
Filmi yapanlar öyle bir senaryo hazırlıyorlar ki, seyredenlere " karısının kıymetini bilmeyen adam bunu hak etti" dedirtiyorlar.
Bu tür diziler bilinç altımıza bir şeyler yazıyor aslında.
Mesela , kocan sana iyi davranmıyorsa, sana iyi davranan, senin kıymetini bilen birisiyle sen de böyle şeyler yaşayabilirsin diye yazıyor olabilir mi?
Veya bu tür dizileri izleyen gençler, çevresinde evli bir bayanın başka birisiyle ilişkisini duyduğunda aklına ne gelir?
"Bakalım kocası eşine nasıl davranıyordu?" gibi  düşünceler gelmez mi?
Benim kanaatim bu tür dizileri yapanların asıl amacı aile yapımızı tahrip etmek.
Şair ne güzel söylemiş:
“Ağuyu altun tas içre sunarlar,
Bal da anın suç ortağı.”
Yani : “Zehri, altın kaptaki balın içerisine koyarak  ikram ederler.”
Aslında olay şu: Araf suresinde anlatıldığı gibi; şeytan Rabbimize verdiği sözü (Allah’ın  kullarını sapıtma sözünü) yerine getirmek için etkisine aldığı insan şeytanlarını (Enam/112) devreye sokmuş durumda.
Nas suresinde, insanların zihnini bulandıran, insan ve cinlerden olan “hannas”lardan Rabbimize sığınıyoruz. Öyleyse davranışlarımızla da onların yaptıkları dizilerden kendimiz ve çoluk çocuğumuzu korumalıyız.

1 yorum:

  1. AGA,BİR DE ŞARTLANMIŞLIK VE KÖTÜLÜKLERİN YAYILMASI AÇISINDAN BAKMAK LAZIM.BU TÜR DİZİLERİ İZLEYENLERİN ZİHNİNDE GÜN GELİR GÜNAH KAVRAMI SİLİNİR, ZİNA GAYET NORMAL BİR ŞEY OLUR

    YanıtlaSil

MANŞET!

ÖĞRENCİME NASİHATLER...

  ÖĞRENCİME NASİHATLER... Evladım! 35 yılı aşan bir zamandan beri aralıksız değişik STK larda görev aldım. Bu zaman içerisinde (değişik ST...