ADALETİN YERİNİ BULMASI (İbretlik olaylar)


   Yaşanmış ibretlik olaylar küçüklüğümden beri hep dikkatimi çekmiştir. Dinlediğim bu tür olaylar hala hafızamdadır. Yeri geldiğinde de çevremle paylaşırım.
Bu olaylardan birisi de rahmetli dedemin bana anlattığı şu olaydı:
Tavşanlı’nın yakın köylerinden birinde av tüfeğiyle bir cinayet işlenir. Olayın faili tesbit edilemez.
 Maktulün, aynı köyden Osman isminde (dedemin de tanıdığı) bir hasmı varmış. Osman isimli şahıs olay günü av tüfeğiyle cinayetin işlendiği yere yakın bir mevkide görülmüş. Dolayısıyla Osman, zanlı durumuna düşmüş. Bu şahıs hasmıyla tartıştığı bir sırada o anki psikolojiyle “seni geberteceğim” gibi tehditkar sözler de söylemiş imiş. Bu sözler de aleyhinde delil olarak kullanılmış. Neticede mahkeme, cinayeti onun işlediğine hükmetmiş ve Osman isimli şahıs cinayetten hüküm giymiş.
Osman hapishanede yatarken bir dostu ziyaretine gitmiş. Sohbet esnasında Osman, arkadaşına demiş ki:
-Arkadaş! sana bir itirafta bulunayım. Öldürülen şahsı sevmezdim, aramızda husumet vardı. Ama onu ben öldürmedim. Kimin öldürdüğünü de bilmiyorum. Yalnız başka bir mesele var. Ben yıllar önce Yaylacık dağında bir şahsı öldürmüştüm. Hiç bir delil de bırakmamıştım. O cinayet faili meçhul olarak kalmıştı. Herhalde ben o suçun cezası olarak cezaevindeyim.
 Gördüğümüz gibi bazen adalet farklı şekillerde de tecelli edebilir.
 Bir de şöyle bir söz vardır. “Allah Teala imhal eder, fakat ihmal etmez” diye . Yani: “Allah Teala mühlet verir ama ihmal etmez.”
Tabii bu işin bu aleme bakan kısmı. Zaten öbür alemde kim ne yaptıysa ve niçin yaptıysa ortaya çıkacak. Çünkü o gün kimsenin yaptıklarını gizleme ihtimali yoktur.
Zilzal suresinde buyurulur ki:  "Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür; Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür."

Diğer yazılarımız için: www.aliuslu.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

EĞİTİMLE İLGİLİ SÖZLER

Bilginin beşte dördü ilgidir. B-İLGİ (La edri) İnsanlar: Öğretilmekten nefret eder, Öğrenmeye bayılır.         (Hayati İnanç) Gönül...