DERVİŞ VE ATEİST   Bir gün işyerinde dervişin yanına, ateist olduğu çevresi tarafından bilinen aynı kurumda beraber çalıştıkları bir kişi geldi. Derviş "Hoş geldin buyrun." deyip hal hatır sordu.
Hoşbeşten sonra ateist, dervişe: "Yeniden dirilmeye inanır mısın?" diye sordu.
Bu soruyu dervişe öğrenmek için mi, denemek için mi, başka bir sebeple mi sordu derviş bilmiyordu.
 "Tabi ki inanırım." dedi derviş.
Ateist:
-Peki nereden bu kadar emin olabiliyorsun?
Derviş:
-Ben Kur’ana inandığım için, orada belirtilen her şey benim için şüphe götürmeyen gerçeklerdir. Fakat sana senin anlayacağın tarzda izaha çalışayım. İstersen bugünden itibaren 15 gün boyunca tüm yediklerini iyice pişmiş olanlardan ye. Yediklerinde hiçbir canlılık belirtisi kalmasın. Bu cansız yiyecekleri yediğin halde vücudunda her gün yeni hücreler oluşur mu? Kan hücreleri, deri hücreleri vs.
-Evet oluşur.
- Bunlar canlı mıdır?
-Evet canlıdır.
-Tırnaklarımızın kökleri canlıdır ve devamlı büyürler değil mi? Yediğimiz besinlerin bir kısmı da canlı tırnak hücresine dönüşür değil mi?
-Evet.
-Biraz daha anlayasın diye sorayım yeni boşaltılmış sperm havuzu 4-5 gün içerisinde 300 milyon civarında hücreyle dolar mı?
-Kaç milyon olduğunu bilmem ama dolar.
-Peki bunlar yediğimiz cansız varlıkların canlı hücrelere dönüşmesi midir?
-Evet
-Peki bu cansız şeyleri bizim vücudumuzda kim canlı hücrelere  dönüştürüyor yani onlara kim hayat veriyor?
-???
-İnsan yapıyor diyemezsin herhalde. Çünkü bilinçsizce vücudumuzda oluşan şeyleri bilinçli, halimizde daha iyisini yapmamız gerekir değil mi?
-????
-Bunları, biz yapamayacağımıza göre bizim dışımızda birisinin bunu yapması gerekir mantıken. İşte bizi programlayıp yediğimiz cansız besinleri vücudumuzda milyonlarca canlı hücrelere dönüştüren, yani ölüleri dirilten her şeyi yoktan var eden Allah Teala'dır. Böylece bize ölüleri nasıl dirilteceğini de göstermiş oluyor.

Ateist derin derin düşündü. Söyleyecek bir söz bulamadı. Sonra şöyle dedi:
 -Peki bu dediklerini yapanın Allah olduğunu nereden biliyorsun.
-Bize, ilk insandan itibaren Peygamberler bazen kitaplar göndermiş ve bize kendisini tanıtmış da ondan biliyorum. Sizi ben yarattım diyor. Başka birisi varsa o da haber verirdi herhalde.
-Benim acilen bir yere yetişmem gerek, kusura bakma ben gidiyorum.
-Güle güle iyi işler arkadaşım.
Diğer derviş yazıları için: http://www.aliuslu.net/2017/11/tefekkur-hikayeleri.htmlHiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...