İYİLİĞE ARACI OLMAK

İyiliğe, hayra, güzelliğe vesile olalım!


Bundan yıllar önce haber bülteninde Gaziantep’teki bir şahsın hayranlık uyandıran haberini izlemiştim de çok duygulanmıştım. Daha sonra bu olayı hem öğrencilerime hem de dostlarıma anlattım. Sizlere de anlatayım.

Mehmet Tekerlek isminde hayırsever bir amcamız emekli olduktan sonra, kendi çapında yoksullara nasıl yardım edebileceğini düşünüyor ve aklına gelen güzel fikirleri uygulamaya başlıyor.
Lokantalarla görüşüyor ve artan yemekleri çöpe dökmemelerini rica ediyor. Lokantaların kapanma saatlerinde bu yemekleri alıp yoksullara ulaştırabileceğini söylüyor.

Yağmur kar dinlemiyor
Dört tekerlekli bir el arabası, üzerinde birkaç tencere ile geç vakitlerde lokantaları dolaşıyor. Yemekleri çeşitlerine göre tencerelere koyuyor. Sonra itekleyerek tesbit ettiği çok muhtaç durumdaki yoksulların evlerine götürüyor.

Bir kaç ay hiç ara vermeden bu işi yaptığını gören lokantacı esnafının bazıları, yemeklerin ziyan olma endişesi olmadığından daha çok yemek pişiriyor, satılmayanları dağıtması için Mehmet amcaya veriyor.
İşin zor tarafı, lokantaların genelde şehrin merkezinde, yoksulların evlerinin ise genelde şehrin kenar mahallelerinde olması. Ayrıca bazen bu işi yağmurda ve soğukta yapmak zorunda kalıyor. Bu güzel insan, asla yılmıyor, pes etmiyor. Çünkü yoksullar onun gelmesini dört gözle bekliyor. Aç çocuklar onun gördüğünde adeta sevinçten bayram ediyor.  
Bu tür işler başlangıçta heyecan verir, çevreden takdir görürsünüz. Aradan zaman geçtikçe heyecan azalır. İnsanlar da bunu olağan karşılamaya başlar. Hatta sanki görevliymiş gibi görülmeye başlar. Her gün aynı şeylerin tekrar edildiği bu tür faaliyetler zamanla bıkkınlık verir. Fakat bu sefer öyle olmuyor. Mehmet amcamız bıkmıyor ve görevini de hiç aksatmıyor.

Hayra vesile olmak
İşte ben Mehmet amcanın bu örnek ve samimi davranışını izlemiştim haberlerde. Ona imrendim. Geleceğe dair ümitlerim arttı.
İnşallah o vesile olduğu bütün bu güzelliklerin mükafatını alacaktır. Kur’an-ı Kerim’in Nisa suresi 85. ayetinde hayra vesile olanları şöyle müjdeliyor Rabbimiz: “Kim iyi bir işe aracılık ederse onun onda nasibi (payı) vardır. Kim de kötü bir işe aracılık ederse onun da onda payı vardır.”
Peygamber Efendimizin şu mübarek sözleri de yine aynı bağlamda: “İyiliğe aracı olan onu işleyen gibidir. Kötülüğe aracı olan da onu işleyen gibidir”
Tahmin ediyorum ki Mehmet amca da bu naklettiğim ayet ve hadisi duymuştur. Ama duymamışsa bile hayırlı işlere yapmış olduğu aracılığın sevabını inşallah yine de alacaktır.

Hayırlar katlanarak çoğalır
Bu güzel haber bize bir şey daha öğretiyor. Niyet hayır olunca, iyilikler de zamanla katlanarak çoğalıyor.
Nitekim aradan birkaç yıl geçtikten sonra haber bültenlerinin birinde yine aynı zatı gördüm. Gaziantep esnafı bu şahsın gayretinden etkilenmişler ve hayır işlerini daha rahat yapabilmesi için ona bir münibis alıvermişler. Yakıtını da yine Gaziantep esnafı karşılıyormuş. Mehmet amca bu sayede hem daha çok lokantayı daha az zamanda dolaşabiliyor, hem de daha çok yoksula ulaşabiliyormuş.

Ne diyelim? “O’na ulaşmaya vesile arayın” (Maide/ 35) ayeti gereğince, Cenab-ı Hakk’a yaklaşmanın bir çok yolu olduğunu bizlere hatırlatan Mehmet amcadan ve ona destek olanlardan Allah Teala razı olsun.
Diğer yazılarımız için: www.aliuslu.net
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...