LANET ETMEK VEYA BUMERANG

       Bumerang sözü size bir şeyler çağrıştırıyordur muhtemelen. Onun ne olduğunu  ilk kez bir belgeselde görmüştüm. Kıvrımlı bir ağaç .İleriye fırlatıyorsunuz döne döne tekrar size geri geliyor. İyi bir atıcı değilseniz attığınız ağaç size isabet edip size zarar verebilir.
    Lanet etmeyi, bumeranga benzetirim. Çünkü Peygamber efendimiz  bu konudaki bir hadisini okumuştum. Şu mealdeydi:
Bir kişi lanet ettiğinde  o söz göğe çıkar, gök kapıları ona kapanır, sonra yere iner, yer ona kapanır (kabul etmez) bu sefer lanet olunan kişiye gider eğer o kişi buna layıksa ona isabet eder, değilse döner lanet eden kişiye isabet eder
 Yani beddua, lanet veya ilenmek birisine isabet ediyor fakat bu her zaman lanet edilen kişi olmuyor, bazen de lanet eden isabet alıyor.
   Bu tür şeyler için Anadolu’da “iki ucu da keskin bıçak” tabiri de kullanılır ki doğrudur. Ne zaman nereyi keseceği belli olmaz.
     Lanetin ne kadar kötü bir şey olduğunu şu olaydan da çıkarabiliriz. Bir gün efendimiz (SAV) bir grup insanla yolculuktaymış. Yolculardan birisinin devesi, muhtemelen sahibini biraz uğraştırmış ki, şahıs üzerinde gittiği devesine yüksek sesle lanet etmiş. Efendimiz  bunu duymuş ve hem oradakilere hem de kıyamete kadar gelecek müminlere ders vermiş.
  “Devenin üzerindeki eşyaları alın ve deveyi salıverin. Zira o deve lanetlenmiştir." (Müslim: Birr)”
 Ve emir aynen uygulanmıştır. Lanet eden şahıs yaptığının ne kadar hatalı ve kötü olduğunu anlamış orada bulunanlar da ağızdan şuursuzca çıkan bazı cümlelerin ne kadar önemli olduğunu öğrenmişler.
   Çok kez filmlerde görmüşüzdür. Adamın arabası olmadık bir yerde bozulur  “….kahretsin” der. Çatışma esnasında silahı arızalanır veya mermisi tükenir , hemen  “….kahretsin” der.
   Toplumda yaygın olarak kullanıldığından bir çok kişi çeşitli şekillerdeki lanet sözlerini en küçük bir olumsuzlukta, insana, hayvana ve eşyaya karşı kullanmaya başlamışlardır. Hatta geçmiş yıllarda sanatçının!  birisi lanet sözlerinden oluşan bir şarkı bile yapmıştı.
   Bilinçli müslümanlar böyle şeylerden uzak durmalıdır.
Peygamber Efendimiz: “mü’min lanet edici değildir” (Tirmizi: Birr )buyurarak bizleri uyarmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

HAYATİ ÖNEME HAİZ İLAÇLAR...

Farz edelim ki (Allah Teala muhafaza eylesin) çok ciddi bir rahatsızlık geçirdiniz. Güvendiğiniz, işinin ehli doktorunuz size diyor ki: -Ba...