OKULA KAÇ ADIMDA GELİYORSUNUZ (Soru-cevap metoduyla ders)


 Çocuklar!  Evden okula kaç adımda geliyorsunuz.?
-………
O zaman size bir ödev. Haftaya kadar, okul ile eviniz arasının kaç adım olduğunu sayınız.
Bir hafta sonra...
-Çocuklar! Geçen hafta verdiğim ödevi kaç kişi yaptı.
-Ödev neydi öğretmenim.
-Biz yaptık öğretmenim. Ben ölçtüm öğretmenim.
-Söyle bakalım.
-Bin beşyüz elliiki adım öğretmenim.
-Sen söyle.
-Altıyüzonbeş adım öğretmenim.
-Bizimki yakın öğretmenim.
-Ne kadar?
ikiyüz yetmişbir.
Çocuklar! Bir adımda  okula gelemiyorsunuz değil mi? Ama adımlarınızı birbiri peşine atarak evden buraya kadar geliyorsunuz veya daha uzak mesafelere  ulaşıyorsunuz.
 Biliyor musunuz sevaplarımız ve günahlarımız da attığımız adımlara benzer. Bir sevapla Cennet kazanılmaz ama yaptığımız her güzel davranış, bize sevaplar olarak yazılır. Kazandığımız her sevap ise bizi Cennete bir adım, beş adım, yüz adım duruma göre yaklaştırır.
 Her kötü davranış, bize günah olarak yazılır. Günahlar da günahın büyüklüğüne göre bizi Cennet’ten uzaklaştırır, Cehennem’e yaklaştırır.
  Okula gelmek isteyen, bir yere gitmek isteyen kimse için nasıl ki her adım önemliyse, Cennet'e gitmek isteyenler için de her iyilik ve sevap önemlidir ve önemsenmelidir.
-Çocuklar! Koşanlar mı  daha çok mesafe alır, yürüyenler mi?
-Koşanlar öğretmenim. Koşanlar kısa zamanda varırlar varacakları yere.
-Hayır öğretmenim. Varılacak mesafe kısaysa, arkadaşın dediği doğru olur. Ama uzun mesafeleri sporcu olmayanlar pek koşamazlar. Hatta yarı yolda kalabilirler. Fakat yürüyerek daha uzun mesafelere gidebilirler.
  -Evet çocuklar arkadaşınızın yorumu gayet isabetli. İnsanlar normal adımlarla uzun sure yürüyebilir, uzun mesafeleri katedebilirler. Geçtiğimiz yıllarda  altmış yaşlarında bir  kişi yürüyerek Hacca gitmişti Türkiye’mizden. Demek ki  ulaşacağımız yere varabilmek için (acelemiz yoksa) büyük adım atmak veya koşmak önemli değildir. önemli olan, adımları peş peşe uzun süre atabilmektir. Böylece yorulmadan varırız menzilimize.
   Peygamber efendimiz şöyle buyururlar:
Allah Teala’ya en sevimli gelen amel (Allah için yapılan iş, davranış),az da olsa devamlı olandır”
Önceki yazımız: http://www.aliuslu.net/2018/02/siyah-ve-beyaz-kurt.html
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...