İNSANLAR FARKINA VARMADAN RABLİK TASLAYABİLİRLER Mİ?

"Rab” kavramının, Yaratan, koruyup gözeten, terbiye eden, malik gibi anlamları olduğu gibi, bir manası da kural koyan demektir.
 Allah Teala’nın koyduğu kuralları beğenmeyip alternatif kurallar koyanları Kuran-ı Kerim Rab’lık taslamış sayar. Detaylı bilgi için Tevbe suresi 31 ayetin meal ve tefsirine bakabilirsiniz.
Dindar saydığımız kişiler arasında bile, farkına varmadan Rab’lik taslayanlar oluyor bazen.
Mesela, adam, hanımının akrabalarıyla problem yaşamış, diyor ki karısına: “Annenle veya babanla veya kardeşinle görüşmeyeceksin.”
 Niçin? Ben senin kocanım da ondan.
 Bu durumun tersini de gördüm; dominant bir bayan, beyini ailesine göndermiyor, torunlarını babaannesine göstermiyor.
 Bak kardeşim' Allah Teala akraba ile alakayı kesmemeyi emrediyor. Peygamber Efendimiz ısrarla akraba ile bağları koparmamayı tembihliyor.  Sen onlarla alakayı kes diyorsun. Bu durumda sen Rab’lik taslamış oluyorsun. Tamam senin problemin varsa sen gitmeyebilirsin. Ama akrabalık bağlarını koparmaya hakkın yok.
 Kısaca gücü elinde bulunduran kişilerin bazıları haddini aşarak kocalık veya karılıktan ziyade rabb kesiliyorlar eşlerinin başında.
 Bu durum sadece eşler arasında değil, ebeveyn-çocuklar, amir-memur vb. arasında da oluyor. Allah Teala'nın emrettiği veya yasakladığı bir şeyin tersini yapmaya zorlamaktır rablik taslamaktır.
  Allah Teala bazı insanlara fırsat vermesin. Avrupa’da oğullarıyla beraber yaşayan bir aileden bahsettiler. İki yılda bir Türkiye’ye izine geliyorlarmış. Dünürler arasında bir problem yaşanmış. Tam on sene gelinlerini ailesiyle görüştürmemişler. O zaman telefon yok mektup atsalar kayınvalidenin haberi olacak. Ne büyük bir zulümdür bu. Şimdi bu kişiler öldüler. Orada ne yaparlar bilmem.
   Bizler, birbirimizin eşiyiz, çocuğuyuz, babasıyız, amiriyiz, hocasıyız vs. Fakat asla rabbi değiliz. Hepimizin Rabbi, Alemlerin Rabbi olan Allah Teala'dır.

İnsan için hele bir müslüman için en önemli şey haddini bilmektir. Özellikle, eşimize, çocuklarımıza, idaremiz altındakilere karşı haddimizi bilmek ve sınırları aşmamaktır.
Kuran-ı Kerim, Nahl /90 da şöyle buyurulur:
şüphesiz ki Allah, adaleti, ihsanı ve yakınlara vermeyi emrediyor, her türlü edepsizlikten, kötülükten ve haddi aşmaktan sizi men ediyor. o, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”
 Önceki yazımız: http://www.aliuslu.net/2018/02/seytan-size-cimriligi-telkin-eder.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...