SEVGİ-SAYGI ÜZERİNE (Eğitim yazıları:5)

Evlilikte sevgi mi önemlidir? Saygı mı?
Sevginin önemini hepimiz biliyoruz. Sevginin olmadığı veya oluşmadığı evlilik mutluluk getirmez. Lakin, sevgi bir duygudur. Kişinin elinde olmadan oluşur. Zamanla devam edebilir, artabilir veya azalabilir.
Kanaatimce sevginin devamına veya artmasına sebep olan en önemli şey saygıdır. Kişilerin birbirlerine ve eşlerinin ailelerine olan saygısı arttıkça aradaki sevgi artarken saygı azaldıkça, sevgi de azalır.
Saygı adeta manevi dinamo gibidir ki sevgiyi şarj eder.
Arabadan örnek verecek olursak sevgi akü ise saygı, şarj motoru gibidir. Aküsüz araba çalışmaz ama şarj motoru arızalı olan akü de kısa zaman sonra boşalır ve arabayı çalıştıramaz.
“Sevgi bir duygudur" dedik. Kişilerin duygularına müdahalesi pek fazla değildir. Ama “saygı” bir davranıştır ve davranışlarımıza bizim müdahalemiz oldukça fazladır. Karşılıklı saygının olduğu ilişkiler uzun süre devam ederken, saygının olmadığı ilişkiler birden parlayıp hemen sönen ateş gibi kısa süreli olurlar.
Evliliklerde veya ikili ilişkilerde, ilişkinin ve sevginin devamını istiyorsak;
Muhatabımıza, sözlerimizle ve davranışlarımızla saygısızlıktan kaçınmamız gerekir.
Sadece muhatabımıza değil, muhatabımızın değer verdiği şeylere de saygılı olmamız gerekir.
Ayrıca evliliğin güzel yürümesi için Sevgi ve saygıdan sonra (S) ile başlayan üç şey daha şey vardır. Bunlar; sorumluluk, sadakat ve sabırdır.
Özetlersek evlilikte beş (S) formülü:
SEVGI
SAYGI
SORUMLULUK
SADAKAT
SABIR.

Evlilikle ilgili diğer yazımız:
http://www.aliuslu.net/2017/08/daldan-elma-toplamak.html
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...