SÖYLEDİĞİMİZ ŞARKILAR FELAKETİMİZ OLMASIN !

Sağlığımıza zararlı şeyleri, bilmeden de olsa yediğimizde neler olur?
Mesela, yediğimiz mantarların içerisinde bir tane zehirli mantar olsa, bazen tedaviyle kurtuluruz bazen de hayatımızı kaybederiz değil mi?
Midemize giren şeyler bizi zehirleyebildiği gibi hafızamıza ,kalbimize aldığımız şeyler de bizi manen hasta edebilir hatta öldürebilir.
Buna, bazı şarkı ve türkülerdeki sözleri örnek olarak verebiliriz.
Çünkü, şarkı ve türkülerin bazılarında kişiyi günaha sokacak hatta imanından edecek şeyler var. Mesela:
1-Bazen, Allah Teala’nın yüce ismi adeta dolgu malzemesi gibi veya eğlence aracı olarak kullanılıyor. 
2-Bazen, "sübhanallah"sözü gibi söylenmesi çok sevap kazandıran bir ibadet ve tesbihat cümlesinin şarkı malzemesi olarak kullanıldığını, hatta bu mübarek cümlenin okunuşunda, dinleyenlerin tempo tutup oynadıklarını görüyoruz.
3-Bazı şarkı ve türkü sözlerinde kadere isyan veya, söylenmesi dinimize aykırı cümleler olduğunu görüyoruz
 Bu tür şarkı ve türküler, maalesef bir çok kişi tarafından bilinçsizce dinleniliyor ve söyleniyor. Bu durum dini açıdan son derece sakıncalıdır. İmanımızı tehlikeye sokabilir.
 Çünkü:
1-Allah Teala'nın ismini bilinçli olarak söylemek, tekrarlamak
 zikirdir ve ibadettir.(A'la suresi 14-15)
2-"Sübhanallah" cümlesi gibi hem ayet olan , hem de namazlarımızın en önemli yerlerinde (ruku ve secde) tekrarladığımız tesbihat cümlesi oyun ve eğlenceye alet edilemez.
3-Allah Teala, Hucurat suresi 2. ayette Peygamberimize saygısızlık yapmayı amellerin (sevapların) iptalinin sebebi saymışken Kendi isminin eğlence edilmesinden elbette razı olmaz. Belki de amellerin iptal sebebi olur.
4-Nisa suresi 140. ayet meali şöyledir: "...  Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini veya onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe onlarla oturmayın. yoksa siz de onlar gibi olursunuz..."
5-Bir hadis-i şerif meali: "Öyle zaman gelecek ki kişi sabah yatağından mümin olarak kalkacak, akşam yatağına kafir olarak girecek..." (Müslim)

6- Ayeti Kerime de "Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten (Cehennemden) koruyunuz..." buyuruluyor. Dolayısıyla çocuklarımızın müzik adı altında neler dinleyip söylediklerini de kontrol edelim. Yanlışlar varsa tatlı bir lisanla ikaz edelim.
Nasıl ki çocuklarımızın yediklerine içtiklerine dikkat ediyorsak , onların zihin dünyalarına giren şeylere de dikkat etmeliyiz
Dikkat edelim, dinlediğimiz ve söylediğimiz şeyler felaketimiz olmasın...

NOT: Beş vakit namazını kıldığını bildiğim bazı kişilerin alış-veriş merkezlerinde  ve mağazalarında yukarıda bahsettiğim türden müziklerle karşılaştım. İkaz ettiklerim oldu, aceleyle çıktıklarım oldu. Patronların bunlardan belki haberi yoktur ama dikkat etmeleri gerekir. Yoksa vebali ağır olur.
Diğer yazılarımız için:www.aliuslu.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...