MESLEĞİNDE ÖRNEK KİŞİLER-1 (MARANGOZ KARA MEHMET)


   Toplumdaki iyi örnekler hep dikkatimi çeker. Belki de az bulunduklarındandır. şahit olduğum güzel örnekleri çeşitli zeminlerde anlatırım. Çünkü,İyi örneklerin  anlatıldıkça çoğalacağına inanırım.
   Bu tür güzel örneklerden birisi de, Tavşanlı'mızda uzun süre marangozluk yapan Kara Mehmet lakaplı Mehmet İnleyen ustadır. 
   Mehmet abiyi uzun süredir tanırım ve zaman zaman da sohbet ederiz. Görünüşte sert mizaçlı sözü dobra olan adamdır. İşinin hakkını verir. Benim en çok dikkatimi çeken özelliği, verdiği sözü yerine getirmedeki hassasiyetidir. Bu hassasiyeti sebebiyle bir çok tanıdığı kendisine kırılmıştır.
  Nasıl kırılmıştır anlatayım. Mehmet abi önceleri ahşap kapı çerçeve imalatı yapardı. Sonraları rabıta işi çıkınca da getirdiği keresteleri rabıtalı tahta haline getirir isteyene de çakma  işini de yapardı.
  O makinada çalışırken bir tanıdığı ve müşterisi gelir, parça bir işi vardır.
Mehmet usta şunu yapabilir misin?
Mehmet usta cevap verir:
-Yapamam. Sonra da izah eder.
-Bak kardeşim senin on dakikalık bir işin var. Fakat işini  yapabilmem için makinanın ayarını değiştirmem lazım. Senin işin bittikten sonra tekrar ayarları değiştireceğim Bu iş benim  20 dakikamı veya daha fazla zamanımı alır. Akşama kadar üç kişi gelse benim bir saatimi alır. Benim söz verdiğim, yetiştirmem gereken işler var.
 Çok acelen yoksa bırak malzemeyi makinayı değiştirdiğimde  aradan çıkartıvereyim.
 İşi görülmemiş tanıdıkların çoğu kırılır Mehmet ustanın sözüne. Mehmet usta haklıdır aslında. Çünkü verdiği sözü yerine getirebilmek için günlük  yapması gereken işlerin planını yapmıştır. Yaptığı plan aksadığında ise verdiği söz aksayacaktır.
    Mehmet ustanın bazen acil işleri çıkar, Mesela tanıdığının cenazesine katılması gerekti diyelim, veya çocuğunu doktora götürdü. O zaman da planın bozulmaması için ya akşam çalışarak telafi eder ya da pazar günü telafi eder.
    Mehmet Usta,kendisine bir söz vermiştir. "Eğer önemli bir mazeretim yok iken verdiğim sözü yerine getiremezsem bu işi, bırakacağım" diye
   Ustamız sözünü yerine getirmek için, söz verirken dikkatli verir. Verdiği sözü yerine getirmek için de elinden geleni yapar.
   Aradan yıllar geçer bir gün  ustamız verdiği sözü yerine getiremez, bir kaç günlük bir aksama söz konusudur. Verdiği sözü hatırlar. O günden sonra yeni iş almaz. Önceden aldığı işleri bitirinceye kadar çalışır, elindeki işler bitince de marangozluk işini  tasfiye eder.
    Güvenilir olmak ve verdiği sözü yerine getirmek Dinimizin en önemli kurallarından birisidir.
Kuran-ı kerimde maide suresinde, Rabbimiz: "Ey iman edenler akitlerinizi yerine getirin..."(Maide/1) buyurmuşlardır.

Başka bir ayette de: “ … Ve verdiğiniz sözü yerine getirin. Çünkü verilen söz sorumluluğu gerektirir.” (İsra/34)buyurulmuştur.

  Peygamber efendimizin en önemli özelliklerinden birisi güvenilir olması  ve verdiği sözü yerine getirmesiydi. Ayrıca Peygamberimiz söz verip de sözünde durmamayı münafıklık belirtisi olarak görmüştür.
 Rabbim, Mehmet ustamıza hayırlı ömürler versin ve  Onun gibi ustaların sayısını çoğaltsın.

Diğer yazılarımız için: www.aliuslu.net    .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...