RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ...

İnsanların bir kısmı Ramazan Ayı'nı oruç ayı olmasından dolayı önemli olduğunu zannederler.
Halbuki bu ayın değerli olmasının asıl sebebi, Kur'an'ın bu ayda inmesidir. Oruç ise bu ayda Rabbimizin bizlere ikramıdır.
Kur'an-ı Kerim'de, Bakara 185 de:
"Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır..." buyurulmuştur.
 Kur'an'ın indiği ay diğer aylardan daha mübarek kılınmış, Kur'an'ın indiği gece olan Kadir Gecesi de bin aydan daha değerli kılınmıştır.
 Kanaatimce bu mübarek günlerin farkına varabilmemiz, ve bu güzel günlerden daha fazla istifade edebilmemiz için de bu ayda oruç farz kılınmış ve Teravih namazı verilmiştir.
Buradan şu gibi dersler çıkarabiliriz:
1- Kur'an, içinde bulunduğu  her şeyi değerli yapıyor (Ramazan ayı ve Kadir gecesini değerli yaptığı gibi) O halde:
2-Kur'an'ın okunup kurallarına uyulduğu evler (ve ev halkı)diğer evlerden daha değerlidir.
3-Kur'an'ın okunması anlaşılması  ve uygulanması için harcanan zamanlar diğer zamanlardan daha değerlidir.
4-Kuranla meşgul olan, onu anlamaya ve anlatmaya gayret eden müminler de, Allah Teala indinde diğer insanlardan daha değerlidirler. "Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir" Hadis-i Şerifi de bu hususa işaret etmektedir.
5-Geliniz her dakikası değerli olan bu günlerimizi, Kur'an'ı okumak ve anlamaya çalışmak suretiyle daha değerli hale getirelim. Hayatımızı Kur'an'a uydurmak suretiyle de hayatımızı değerli hale getirelim.
Diğer yazılarımız için: www.aliuslu.net
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

CAFELERİN MÜŞTERİLERİ

Pastane/cafe tarzı (çayın üç-beş lira olduğu) yerlere   gittiğinizde, veya yanından geçerken gördüğünüz manzara nedir? M üşterilerinin eks...