SİYASET HERŞEY DEĞİLDİR

 Siyaset önemlidir fakat herşey değildir. Siyasiler gelip geçicidir. Tarihimizde bir çok parti ve siyasetçi gelip geçmiştir. Hatta geçmişte iktidar olmuş bir çok partinin bile ismini bilmez bir çok gencimiz.
 Arkadaşlıklar, dostluklar, komşuluklar kalıcıdır. Bunlara zarar verecek konuşma ve paylaşımlardan kaçınmak gerekir. Kitabımız bize der ki:
“Kullarıma söyle, en güzel biçimde konuşsunlar, yoksa şeytan aralarını bozar…”(İsra /53)
 Bu ilahi mesaja bu günlerde daha bir dikkat etmeliyiz. Yoksa şeytan kırk yıllık dostlukları bitiriverir.
 Siyasi düşüncelerimiz kanaatlerimizdir. Kanaatler değişebilir. Kanaatlerimizin oluşmasında çevremizin etkisi vardır, okuduklarımızın etkisi vardır, beklentilerimizin etkisi vardır. Bunlar da kişiden kişiye değişir.
 Siyaset, insanlarla yapılır ve insanlar hata yapma potansiyeline sahiptirler. Bundan dolayı çoğu kişilerin siyasi kanaatleri, genel anlamda olumlu gördüklerine göre oluşur.
 Bazen de kişilerin tercihlerinde nefret duyguları ön plana çıkar. Bunlar kendi tercihinden ziyade nefret ettiği kişilerden intikam almak üzere tercih yaparlar.

 Peygamber efendimiz tutkuların insanı kör ve sağır yaptığını bizlere bildirerek uyarmışlardır.
 Siyasi tercihlerde en zararlı şey tutkularımızdır.(Aşırı sevgi ve nefret) Siyasi kişileri tutku derecesinde sevmemiz onların hatalarını görmemize engel olurken; nefret etmemiz onların yaptığı iyi davranışları güzel fikirleri görmemize engel olur.
 Siyasi gündemin Ramazan Ayının manevi havasını bulandırmamasını temenni ederim. En azından kendi manevi hayatımızı etkilemesine izin vermeyelim.

 NOT: Lütfen kardeşliği zedeleyecek yorum yapmayalım.

                                                                                                          Ali USLU  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...