AH EVLADIM!.. SENİN KOCANA BÜYÜ YAPMIŞLAR.

   Fakültede okuduğum yıllarda Sabiha Ünlü'nün Dilek Taşları isimli bir kitabını okumuştum.  Kitabın bir bölümünde, yazar başından geçen bir olayı anlatmış. Faydası olur kanaatiyle aklımda kalan o bilgileri sizinle paylaşayım istedim.

Olay büyük şehirlerden birinde muhtemelen Ankara'da yaşanıyor.
Halledilmemiş problemi olanların gittikleri, kişinin başındaki musibetlerin sebebini bildiği söylenen! meşhur bir bayan hocanın! yanına gidiyor.
Saat sabahın onunda ev bayağı kalabalık. Hoca hanım! akıllı. Kimi müşterilere ev süpürttürüyor, kimisi çamaşırları katlayıp yerleştiriyor. Sabiha Ünlü de sıraya giriyor. Müşterilerin tamamı bayan.
   Gelenlerin kimi aile problemi yaşıyor. kimisi kısmetinin kapattırıldığına inanmış onun için gelmişler. Kimi, kocasının işlerinin neden rast gitmediğini öğrenmeye gelmiş. Kimi de kendisinde veya ailesindeki psikolojik problem için gelmişler. vb.
   Muayene! sırası yazara geldiğinde güler yüzlü tatlı dilli hoca hanımla! karşılaşıyor.  Kısa bir hoş- beşten sonra hoca hanım müşterinin derdini soruyor. Sabiha Ünlü, kocasının son zamanlarda kendisine karşı tavırlarının değiştiğini ve geçinemediklerini söylüyor. Kocasının ismini sorduğunda Osman diye cevaplıyor.
   Hoca hanım! dolaptan içinde fasulye olan bir kese alıyor. Fasulyeleri çıkarıp masanın üstüne döküp biraz karıştırıyor.
  Hoca hanımın! yüzü birden değişiyor. Bazı fasulyelere dikkat kesiliyor. Yüz ifadesinde  çok iğrenç bir şey görmüş gibi bir durum oluşuyor.
 Bir kaç renkli fasulyeyi alıp kenara koyuyor.
-Vah Osman’ım vaah. Sana bunu yapanın elleri kırılsın. Nasıl da kıymışlar size " gibi sözler söylüyor.
Sonra da Sabiha hanıma diyor ki:
-Evladım, aslında senin kocan seni çok seviyor. Fakat birileri senin kocanı elinden almak için büyü yapmışlar. Bundan dolayı ,Osman evde problem çıkarıyor vs. diyor.
Sabiha hanım soruyor. Peki hocam büyüyü nasıl bozacağız?
-Ah evladım benim o konuda bir yeteneğim yok. Fakat falan yerde falan isminde bir hoca efendi var çok kıymetli bir şahsiyettir kendileri. Selamımı söyleyip, derdinizi anlatırsanız derdinize çare olur Allah'ın izniyle. diyor..
   Sabiha Ünlü hanım teşekkür ediyor. Borcunu soruyor o zamanın parasıyla yirmi lira yeter diyor. Ücretini ödeyip ayrılıyor.
   Aslında Sabiha hanım oraya, yazacağı kitaba malzeme toplamak için gitmişti. Osman diye birisiyle evli olmadığı gibi, o zamanlar nişanlı bile değildi.
  * Peki fasulyeler ne oluyor?
   Muhatabı etkilemek için kullanılan yöntem.
*Renkli fasulyeleri gördüğünde yüz ifadesi neden öyle olmuştu?
  Muhatabı ikna edebilmek için yapılan roller.
  Bu tür işlerle uğraşan kişiler genelde insan psikolojisini ve  onları etkileme yollarını az çok bilen biraz da açık göz insanlardır. Tabi Allah korkusu olsa böyle şeyler yapmazlar o ayrı konu.
*  Peki büyüyü bozacak hoca efendi! kim?
   Muhtemelen paslaştıkları kişi, ben yoldum bir de sen yol tarzında. Allah bilir o şahıs da o bayana müşteri gönderiyordur.

   Toplumda her zaman şarlatanlar, çıkarcılar bulunur. Fakat bizim toplumumuzda  bir çok kişi başlarına gelen olumsuzlukların sebebini cin veya kendisine yapılan büyü vb. şeylere bağlamakta bu da şarlatanların işini kolaylaştırmaktadır.
    Rabbim bizleri böyle yanlışlara düşmekten korusun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: 1- Yardım yaptığımız kişileri (gerek yardım yaparken gerek daha sonra) incitecek v...