EN ÇİRKİN SES HANGİSİDİR? NİÇİN?

   Sizce en çirkin ses, hangi sestir?
-...?
Lokman Suresinde eşeklerin sesi olarak belirtiliyor.
"Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir."(Lokmân:19)

Rabbimizin bazı ayetleri bizleri terbiyeye yöneliktir. Terbiyemiz için bazen örnekler vererek bizleri düşünmeye ve davranışlarımızı düzeltmeye teşvik eder.
 Yukarıdaki ayet-i kerime de bizim yürüyüşümüzü ve konuşmamızı düzenleyen ayetlerdendir. Konuşma adabı öğretilirken nasıl konuşmamız gerektiği belirtilmiş ardından da nasıl konuşmamamız gerektiği  çirkin ses örneğiyle açıklanmıştır.

-Acaba, eşeklerin sesi niçin en çirkin ses olarak belirtilmiştir? Hikmeti ne olabilir?
"sesini alçalt" denildikten sonra seslerin en çirkininin belirtilmiş olmasından çirkinlik sebebinin ses tonunun yüksekliyle alakalı olduğunu anlayabiliriz.
 
   Çocukluğum ve gençliğim köyde geçtiği için yakinen müşahede etmişimdir ki, eşeklerin anırma sesinin alçak perdesi yoktur. Hep sesinin son perdesini kullanırlar. Yani ses ayarını 1 den beşe kadar derecelendirsek. 1,2,3. dereceyi pek duyamazsınız. Direkt 4. ve 5. dereceyi kullanırlar. Bu da çevresinde bulunanları oldukça rahatsız eder.
  Bu ayet-i kerimede almak isteyenler için çok güzel öğütler var. Çıkardığım dersleri yazayım. Sizler daha fazlasını da çıkarabilirsiniz.
1.Alçak sesle konuşmak asıl olmalıdır. Yüksek ses istisnai durumlarda gerektiği kadar kullanılmalıdır. Mesela üç- beş kişi sohbet ederken birbirimizi duyup anlayacak kadar bir sesle konuşmak yeterlidir. Fakat kalabalığa hitap ediyorsak onların duyacağı tonda konuşmanız gerekir ki bu durumlar istisnai durumlardır.
2-Çevredekileri rahatsız edecek tonda ses ve gürültü çıkarmaktan kaçınmalıyız.

Ayetten yola çıkarak şunların da ayette zemmedilen şeylere girdiğini söyleyebiliriz. 
*Sokak düğünlerinde ve düğün salonlarında hoparlörlerin yüksek ayarda tutulması.
 Bu durum orada bulunanları rahatsız eder, ki ediyor. Maksat nedir? gelenleri eğlendirmek. O halde gelenlerin duyacağı kadar ses yeterlidir.
*Kasıtlı olarak egzozlarından gürültü çıkartan motor ve araba sesleri, yüksek korna sesleri veya kornayı gerekmediği halde kullanmak.
*TV. nin sesini çok açarak komşuyu rahatsız etmek.
*Gece yarısı dangırdayarak balkonda konuşup konu komşuyu rahatsız etmek.
*Bozuk veya ayarı yüksek hoparlörden ezan okuyarak kulakları tırmalamak. Camilerde yine hoparlörleri sonuna kadar açarak Kuran okumak, hutbe okumak. Bu da dinleyenleri rahatsız eder.

"Gerekmedikçe insanları rahatsız edecek tarzda (gerek konuşma- gerekse araç gereç vasıtasıyla)ses ve gürültü çıkarmak bir nevi eşeklik etmektir." desek ağır mı söylemiş oluruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...