EĞİTİMDE METOT (ÖZELLİKLE DİN EĞİTİMİNDE) AYETLERE VE HADİSLERE GÖRE NASIL OLMALIDIR?

1-Kolaylaştırınız,zorlaştırmayınız; Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz (Hadis- şerif)
"müjdeleyiniz" sözünü eğitimde: teşvik ediniz, cesaretlendiriniz şeklinde de anlayabiliriz.
"nefret ettirmeyiniz" sözünü ise bıktırmayınız, sevdiriniz biçiminde de anlayabiliriz
2-Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.(İsrâ : 53)
Bu ayeti eğitimciler: (öğretmen)kullarıma söyle (öğrencilerine)en güzel şekilde konuşsunlar. Yoksa şeytan aralarını bozar..." biçiminde anlarlarsa daha güzel eğitim verirler. Sözlerimizi dörde ayırabiliriz:
1-Kaba ve kötü  konuşma.
2-normal konuşma.
3-güzel konuşma.
 4-En güzel konuşma.
Ayet-i Kerimede bizlerden istenen "en güzel konuşma -ahsen-" dır. Bu durum, ancak seçerek ve dikkatli bir biçimde konuşmakla mümkündür.
3-"Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et..."(Nahl : 125)
Bu ayet-i kerimede, Allah Teala dinini öğretmenin ve ona çağırmanın iki temel ilkesini bizlere öğretmiştir.
a-Hikmet: Neyi, nerede, ne zaman, ne kadar, ve nasıl anlatacaksın (öğreteceksin) bunlar hikmetin eğitimdeki tezahürleridir.
b- Güzel öğüt: Gönlüne ve aklına hitap ederek, bağırıp çağırmadan, hakaret etmeden, seviyesine uygun örneklerle muhatabı iknaya çalışmak.
4-Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.(Âl-i İmrân : 159)
Bu ayetten çıkardığımız eğitimle ilgili mesajlar:
*Eğitimci merhametli, yumuşak huylu, tatlı dilli olacak. Nazik ve güler yüzlü olacak, öğrencilerinin kalbini fethetmeye çalışacak
*Kin gütmeyecek kendisine karşı yapılan hataları (gerektiğinde uyaracak) fakat affedecek.
*Gerektiğinde sınıfla ilgili kararlarda onlara danışacak. Alınan kararlara da uyulmasını sağlayacak.
*Güzel bir eğitim-öğretim için tüm tedbirleri aldıktan sonra hedefe ulaşmak için Allah'a tevekkül edip Onun yardımını dileyecek.
*Öğrencileri için dua edecek.
Kaba söz ve davranışlardan uzak duracak.

NOT: Bu hatırlatmalarımın, özellikle öğretmenliğimin ilk yıllarında bu ilkelere aykırı  bazı tavır ve davranışlarıma keffaret olmasını dilerim.

2 yorum:

  1. Allah razı olsun.Cok guzel bir yazi yine.Hayirli cumalar Ali Hocam.

    YanıtlaSil

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...