ORTASINI BULAMADIK.

ORTASINI BULAMADIK.

Eskiden ilgisizlikten heder olurdu çocuklarımız. Şimdi ise aşırı ilgi ve aşırı sevgiden heder oluyorlar. Ortasını bulamadık.

 Eskiden gelinler kaynanalarından korkar ve çekinirlerdi. Şimdi kaynanalar gelinlerinden tırsar oldular. Ortasını bulamadık.

Eskiden Çocuklar babalarından annelerinden korkarlardı. Şimdi ebeveynler çocuklarından çekinir oldu. Ortasını bulamadık.

Eskiden tanıdığı tanımadığı bütün büyüklerinden korkardı çocuklar. Şimdilerde tanıdıklarını bile takmıyorlar. Ortasını bulamadık.

Eskiden utanılmaması gereken şeylerde bile utanır sıkılırdı insanlar,
Şimdi en mahrem şeyleri bile ulu orta gösterir ve söyler olduk.
Ortasını bulamadık.

Eskiden aileler: "eti senin kemiği benim" diye öğretmene teslim ederlerdi çocuğunu. Bazı öğretmenler de öğrencinin en küçük yanlışında bir araba sopa atılabilirdi.
Şimdi, çocuğun psikolojisi bozulurmuş! diye sert bir söz bile söyleyemiyor öğretmenler. Ortasını bulamadık.

Eskiden okumak isteyen bir çok zeki çocuk, imkansızlıktan veya ailesinin istememesi sebebiyle okuyamıyordu. Şimdilerde okumak istemeyen çocuğu zorla sıralarda oturtuyoruz  Ortasını bulamadık.

 Eskiden camiye giden çocuklar çocukça masum bir yanlışlık yaptıklarında bazı büyükler tarafından azarlanır adeta camiden soğutulurdu. Şimdi ise safların arasında koşup namaz kılanların dikkatini dağıtıyorlar. Kimse de bir şey diyemiyor. Ortasını bulamadık.

Eskiden gençlerin bazıları karşı cinse aşık olduğu halde utancından kimseye söyleyemeyip kara sevdalara düçar olurlarmış. Şimdilerde (söylemesi ayıp…)  Ortasını bulamadık.

 İnsanların çoğu  ya zalim oluyorlar, ya da mazlum (haksızlığa uğrayan) Zalimlik yapmadan, mazlum da olmadan yaşamasını beceremedik. Ortasını bulamadık.

Sevgili Peygamberimiz "İşlerin hayırlısı (evsat) orta olanıdır" buyurmuşlar. Yani aşırılıklardan uzak durmayı öğütlemişler, ama biz ,ortasını bulamadık.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...