TARTTIKLARINIZI DA TARTACAK, HER ŞEYİ ÖLÇECEK ADALET TERAZİLERİ

EY ALIŞ VERİŞ İŞİYLE UĞRAŞANLAR!

Doğru terazi (ölçüm aleti) kullanın ve düzgün ölçün/tartın.
metrenizi, litrenizi, gramınızı düzgün tutun.
Ölçüm aleti kullanmıyorsanız vicdan terazinizi düzgün tutun. Dil ölçünüzü de doğru tutun (kandırmayın)
Alım satımını düzgün yapanlara Allah Rasulü müjde verirken;
Ölçü ve tartıda hile yapanlara Mutaffifin suresinde önemli ikazlar vardır.
Unutmayın bütün ölçüp tartmalarınız kaydediliyor ve bir gün bunlar da teraziye girecek. Ayrıca  İsra 35. ayeti dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

EY USTA VE SANATKARLAR!
Yaptığınız işlerde vicdan terazisini iyi kullanın. Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına yapmayın. İkna kabiliyetiniz yüksek olabilir. Dilinizle vicdanınız birbirini destekliyor mu ona bakın.
 Muhatabınız yaptığınız işin cahili olabilir. Yaptığınız 30 luk bir işe 300 de diyebilirsiniz. Unutmayın bunlar kaydediliyor ve bir gün tümü teraziye konulacaktır. Enbiya 47. ayeti dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

EY DEVLET İŞLERİNE EMANET EDENLER! YÖNETİCİLER!
Emanete eminlik gerekir.
Emanetinize hainlik etmeyin. Hak sahibine hakkını verin, Hakkı olmayanlara da torpil geçmeyin.
 O makam-mevki size emanet olarak verilmiştir. Yaptıklarınızı vicdan terazisinde tartınız. Yaptığınız her şey kaydedilmektedir ve bir gün teraziye konulacaktır. Nisa 58. ayeti dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

EY DEVLET KADEMELERİNDE MEMUR OLANLAR!
Siz o kuruma hangi işi yapmak için girdiğinizi daha iyi biliyorsunuz. İşinizi savsaklamayınız. Yoksa emanete hainlik yapmış olursunuz.Size yapılmasını istemediğiniz davranışı başkalarına yapmayınız. Yaptıklarınızı sizler de vicdan terazinize vurunuz. Yaptığınız her şey kaydediliyor ve bir gün bunlar tartılacaktır. Enbiya 47. ve maide 8.ayetleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
EY ADALET TERAZİSİNİ ELİNDE BULUNDURANLAR!
Aman dikkatli olunuz. Verdiğiniz kararların muhataplarınızın ve onların ailelerini nasıl etkilediğini sizler daha iyi biliyorsunuz. Verdiğiniz kararlarla ilgili bir gün, Yüce Mahkemede karar verileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yalnız bu kararların temyizi yoktur. Nisa 58. ve Maide 8. ayetleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

EY İNSANLAR!
“Haksızlık yapmayın, (kendinize) haksızlığa da razı olmayın.”(Hadis-i şerif)
Yaptığımız en küçük (olumlu-olumsuz)şeylerin bile bir gün tartıya gireceğini aklımızdan çıkarmayalım.(Zilzal suresi)

                AYETLER
"Biz, kıyamet günü için adalet terazileri kurarız.
 Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş,) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak biz (herkese) yeteriz.(Enbiyâ : 47)
"Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline!" (Mutaffifîn : 1)
"...Ölçü ve tartıyı adaletle yapın. Biz herkese ancak gücünün yettiği kadarını yükleriz. Söz söylediğiniz zaman, yakınlarınız hakkında bile olsa, adaletli olun..."(En'am:152)
“Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın. Bu, hem daha iyidir hem de neticesi bakımından daha güzeldir.”(İsrâ : 35)
“Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (Nisâ : 58)
“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun. Bu Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Mâide : 8)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: 1- Yardım yaptığımız kişileri (gerek yardım yaparken gerek daha sonra) incitecek v...