ÇOK DEĞERLİ VELİLER!

   ÇOK DEĞERLİ VELİLER!

   Okullar açıldı, çocuklarınızı okullara gönderiyor ve onları öğretmenlere emanet ediyorsunuz. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu onların kendilerine emanet olduğunun bilincindedirler. Onları en güzel biçimde geleceğe hazırlamak için ellerinden geleni yaparlar.

Çocuklarınızın geleceğe daha iyi hazırlanması için sizler de bazı konularda öğretmenleri anlamaya çalışınız.

Öğretmenler de toplumun birer ferdidirler. Aynen iş yerindeki arkadaşlarınız gibi içlerinde çok kuralcı olanı da vardır, kuralları esnetenleri de. Espriyi seveni de vardır, şakadan hoşlanmayanları da. Hayata hep olumsuz yönlerden bakanı da vardır, pozitif bakanları da. Dindar olanı da vardır dine mesafeli olanı da. Siyasi görüşleri de farklı farklıdır.

Aynen diğer insanlar gibi onlar da bazen hata yapabilirler.

Çocuğunuz, öğretmenle ilgili bir problemi olduğunu söylediğinde onun söylediğine göre hemen öğretmeni suçlamayınız. Önce meselenin aslını araştırınız. Gerekirse öğretmene gidip meseleyi öğrenmeye çalışınız. Önce suçlarsanız, sonra öğretmenin haklı olduğunu anlasanız bile öğretmen kırılır.

Araştırmalar sonunda çocuğunuzun hayatını etkileyecek derecede bir problemle karşılaşırsanız o zaman hakkınızı sonuna kadar arayınız.

Öğretmenler robat değildirler. Bazen mutludurlar, bazen üzgün. Bazen kendilerinin, bazen yakınlarının sıkıntıları/sorunları olabilir. Onların da aileleri vardır, sizin olduğu gibi onların da ailevi sorunları olabilir. Yani psikolojileri tek düze değildir.

Bu durum ister istemez sınıfa yansır. Bazen ufak bir harekete aşırı tepki de verebilirler.

Bu durum süreklilik göstermiyorsa en küçük bir olumsuzlukta soluğu milli eğitime şikayete giderseniz öğretmen kırılır.

Öğretmen kırılınca derslerdeki şevki de kırılır. Şevki kırılan öğretmenin enerjisi azalır. Çocuğunuzun gözünün içine bakmaz. sadece resmi olarak yapması gerekenleri yapar. Çocuğunuz sanki televizyondan öğreniyormuş gibi olur.

Halbuki çocuğun ihtiyacı öğretmenin gözünden enerji almaktır. Öğretmeni şikayet ederek bu enerjiyi tüketmeyiniz.

Çocuğunuzun sınıfı da özel seçilmiş mükemmel kişiler değildir. Belki sınavla alan okullarda seviyeler birbirine yakın olabilir fakat davranış ve huy olarak birbirinden farklıdır.

İşte bu farklılıklardan dolayı bazen arkadaşlarıyla problemler yaşayacaktır. Problemler çok büyük değilse müdahale etmeyin. Bırakın aralarında çözsünler. Böylece hayata daha iyi hazırlanmış olurlar. Çünkü okul hayatından sonra da bu toplumda yaşayacaklar; gerek iş hayatında, gerekse sosyal hayatta çok değişik insanlarla karşılaşacaklardır. Okulda problemlerle başa çıkmayı, problemleri çözmeyi öğrenen çocuğunuz ileriki hayatı için antremanlı olacaktır.

Ali USLU TAVŞANLI

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...