ÇOK DEĞERLİ VELİLER!

  Okullar açıldı, çocuklarınızı okullara gönderiyor ve onları öğretmenlere emanet ediyorsunuz.
Öğretmenlerin büyük çoğunluğu onların kendilerine emanet olduğunun bilincindedirler. Onları en güzel biçimde geleceğe hazırlamak için ellerinden geleni yapacaklardır.
Çocuklarınızın geleceğe daha iyi hazırlanması için, sizler de bazı konularda öğretmenleri anlamaya çalışınız.
   Öğretmenler de toplumun birer ferdidirler. Aynen iş yerinizdeki arkadaşlarınız gibidirler. Yani;
İçlerinde çok kuralcı olanı da vardır, kuralları esnetenleri de.
Neşelisi de vardır, somurtkanı da.
Espriyi seveni de vardır, şakadan hoşlanmayanları da.
Cömerti de vardır, cimrisi de.
Hayata hep olumsuz yönlerden bakanı da vardır, pozitif bakanları da.
Dindar olanı da vardır dine mesafeli olanı da.
 Siyasi görüşleri de farklıdır. Aynen diğer insanlar gibi bazen hata yapabilirler.
Çocuğunuz, öğretmenle ilgili bir problemini söylediğinde onun söylediğini doğru kabul ederek hemen öğretmeni suçlamayınız. Önce meselenin aslını araştırınız. Gerekirse öğretmene gidip  meseleyi öğrenmeye çalışınız. Önce suçlar sonra öğretmenin haklı olduğunu anlarsanız, öğretmen kırılır.
Araştırmalar sonunda çocuğunuzun hayatını etkileyecek derecede bir problemle karşılaşırsanız o zaman hakkınızı sonuna kadar arayınız.
  Öğretmenler robat değildirler. Bazen mutludurlar, bazen üzgün. Bazen kendilerinin bazen ailelerinin sağlık sorunları olabilir. Onların da aileleri vardır. Bazen sizin olduğu gibi onların da ailevi sorunları olabilir. Yani psikolojileri tek düze değildir.
Bu durum ister istemez sınıfa yansır. Bazen ufak bir harekete aşırı tepki de verebilirler.
Bu durum süreklilik göstermiyorsa, en küçük bir olumsuzlukta soluğu milli eğitime şikayete giderseniz öğretmen kırılır.
Öğretmen kırılınca derslerdeki şevki de kırılır. İşte o zaman robot bir öğretmene döner. Ne sevgisini yansıtır, ne öfkesini. Çocuğun gözünün içine bakmaz. sadece resmi olarak yapması gerekenleri yapar. Halbuki çocuğun ihtiyacı  öğretmenin gözünden enerji almaktır. Öğretmeni şikayet ederek bu enerjiyi tüketebilirsiniz.
Çocuğunuzun sınıfı da özel seçilmiş mükemmel kişiler değildir. Belki sınavla alan okullarda  seviyeler birbirine yakın olabilir fakat davranış ve huy olarak birbirinden farklıdır.
  İşte bu farklılıklardan dolayı bazen arkadaşlarıyla problemler yaşayacaktır. Problemler çok büyük değilse müdahale etmeyin. Bırakın aralarında çözsünler. Böylece hayata daha iyi hazırlanmış olurlar. Çünkü, okul hayatından sonra da bu toplumda yaşayacaklar; gerek iş hayatında, gerekse sosyal hayatta çok değişik insanlarla karşılaşacaklardır. Okulda problemlerle başa çıkmayı, problemleri çözmeyi öğrenen çocuğunuz ileriki hayatı için antremanlı olacaktır.

Tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı ve başarılı bir öğretim yılı diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

İÇMEDEN SARHOŞ OLUNUR MU?

"İçki insanı ahlaksız yapmaz; fakat ahlaksızın ahlaksızlığını ortaya çıkarır" diye yazar Mevlana'nın Mesnevisi'nde. Bu cüm...