"YEDİSİNDE NE İSE; YETMİŞİNDE DE ODUR." SÖZÜ ÜZERİNE

“YEDİSİNDE NEYSE YETMİŞİNDE DE ODUR” SÖZÜ ÜZERİNE
 Bu söz bir yönüyle doğrudur bir yönüyle yanlıştır.
Önce yanlış tarafından başlayalım.
Eğer kişi hiç değişmeyecekse o takdirde eğitimin hiçbir önemi olmaz.
Halbuki bazı alışkanlıklar, davranışlar eğitimle değişebilir ki gerçekten değişiyor. Mesela yalancı bir kişi eğitimle dürüst bir kişi haline gelebilir. Temizlik kurallarına riayet etmeyen bir kişi eğitimle (mesela çevresinden görerek ki o da bir eğitimdir)  temiz bir kişi haline gelebilir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Bir çok davranış ve alışkanlık zamanla değişebilir.
Doğru tarafına gelince:
İnsanın doğuştan getirdiği karakter yapısı vardır ki bunlar kolay kolay değişmez. Mesela küçüklüğünde cesur olan kişi büyüdüğünde de cesurdur. Küçüklüğünde espiriyi seven kişi büyüdüğünde de esprili ve şakacı olur. Çocukluğunda ciddi olan şakadan hoşlanmayan kişiler büyüdüğünde de aynıdırlar. Bazıları konuşmayı sever bazıları çok konuşmaktan hoşlanmaz.
Peki eğitimin bunlara etkisi yokmudur. Vardır elbette. Fakat şu şekilde vardır. Çocukluğunda cesur olan kişileri eğitmez veya kötü şekilde eğitirseniz kabadayı veya mafya gibi kişiler olabilirler.
 İyi yönde eğitirseniz haksızlıklara karşı koyan bu yolda gözünü budaktan sakınmayan bir mücahit olurlar, serdengeçti olurlar.
   Hazret-i Ömer Efendimizden örnek verecek olursak; O Müslüman olmadan önce de cesaretli, gözünü budaktan esirgemeyen sert mizaçlı idi, Müslüman olduktan sonra da aynı özellikleri kendisinde devam etti. Şu farkla ki önceden güç ve cesaretini cahiliyye yolunda harcarken, İslamla şereflendikten sonra bu özelliklerini Allah yolunda kullanmıştır.
Allah Teala Ondan ve diğer sahabe efendilerimizden razı olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...