"HAYIR" DİYEBİLMEK...

   Hayır demesini beceremeyenlerin işleri oldukça zordur. Yerli/yersiz verdikleri sözleri yerine getirebilmek için çırpınır dururlar. Bu sebeple bazen işlerini, çoluk- çocuklarını hatta kendilerini ihmal ederler. Tabii bu süreçte kendileri de yıpranırlar.
   Bu arada onlara darılan kimseler de olur. Çünkü hesapsız verdikleri sözlerin bazılarına yetişemezler.
      "Hayır" diyebildiğinizde, belki bazıları size kırılabilirler. (Hayır deme sebebinizi izah ederseniz kırılmayabilirler de.)
 Fakat "evet" dediğiniz halde sözünüzü yerine getirmez veya getiremezseniz, kırılmak bir yana bazıları size darılabilirler. Daha da önemlisi sözüne güvenilmeyen kişiler arasına girmiş olursunuz onların gözünde.
    Birilerinin işini görmek, onlara yardımcı olmak iyidir. Lakin her yere yetişemeyeceğimizin de bilincinde olmamız gerekir. Ayrıca birilerine yardımcı olurken kendi işimizi, çoluk çocuğumuzu da ihmal etmememiz gerekir.
    Haa çok önemli bir durum olursa, o zaman işimiz de, çoluk çocuğumuz da geçici olarak ihmal edilebilir. Bunlar istisnai durumlardır. Bu durumda ehem, mühime tercih olunmuş olur.
31/01/2020    Ali USLU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÇEVRE ETKİLER, DEĞİŞTİRİR, DÖNÜŞTÜRÜR...

  Üniversite okumak için gönderdiği (manevi değerlere karşı duyarsızlaşan, ibadetlerinde tembellik gösteren) çocuğu ile ilgili endişelerini ...