UHUT ZİYARETİMDE HAYAL KIRIKLIKLARIM.


 Hacc ibadeti için Mukaddes beldelere gittiğimde, (Uhut’da) iki yerde hayal kırıklığı yaşamıştım.

Birincisi; Uhut savaşının yapıldığı yerlerin bir kısmı (dağ etekleri)iskana açılmış gecekondu bölgesi olmuştu. Bu durum Meşhur Uhud savaşını gözümde canlandırmaya engel oluyordu. İskana açılacak başka yemi kalmamıştı???

İkincisi; Okçular tepesinin yüksekliği beni şaşırtmıştı. İslam tarihi derslerinde gördüğümüz, okuduğumuz şeyleri tepenin o vaziyetini gördükten sonra kafanızda canlandıramıyorsunuz.
Mesela 50 okçu bu tepenin neresine yerleştirilmiş olabilir? Halid bin Velid atlılarla buranın neresinden dolanmış olabilir vb sorulara tam cevap alamıyorsunuz zihninizde.

 Neyse ki bu meseleyi konuştuğumuz bir hocamız sayesinde zihnimizdeki problemler halloldu.

Mehmet Talu hocayla sohbet ederken bu meseleyi sordum. Ki kendisi sık sık umreye ve Hacca görevli olarak giderler. Demişti ki:

"Okçular tepesi yaklaşık 20 metre aşağıya indirildi."
Suud  yönetiminin  tarih anlayışı maalesef tam bir facia.

Adamlar hangi akılla yaptılarsa, kepçelerle, dozerlerle, kamyonlarla o meşhur tepeyi 20 metre kadar indirmişler. Orada sembolik bir tepe kalmış.

 Her yıl milyonlarca kişinin de tepeye çıkıp indiğini düşünürseniz (ki,hiç bir koruma önlemi yok) muhtemelen bir kaç metre de öyle inmiştir.

Daha sonra umre için gittiğimde o tepenin üzerine zihnimde 20-25 metre ilave edince İslam Tarihi derslerinde gördüğümüz bilgiler yerlerine oturabildi.
Neyse... Bu vesile ile Peygamber efendimize bir salat u selam okuyalım, Ayrıca bir Fatiha üç ihlas okuyup Uhut savaşına katılan, orada şehit  ve gazi olan sahabe efendilerimize bağışlayalım.
Buyurun efendim...

Ali USLU-     11/01/2020 -  TAVŞANLI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: 1- Yardım yaptığımız kişileri (gerek yardım yaparken gerek daha sonra) incitecek v...