RUHLARDAKİ CÖMERTLİĞİ KUVVETLENDİRMEK...

   Allah'ın rızasını kazanmak ve ruhlarındaki cömertliği kuvvetlendirmek için mallarını hayra sarfedenlerin durumu, bir tepede kurulmuş güzel bir bahçeye benzer ki, üzerine bol yağmur yağmış da iki kat ürün vermiştir. Bol yağmur yağmasa bile bir çisinti düşer (de yine ürün verir). Allah, yaptıklarınızı görmektedir.(Bakara : 265 TDV meali)
   Ayet-i Kerimeden anladığımız kadarıyla, Allah rızası için yaptığımız her harcama, aynı zamanda ruhlarımızdaki cömertlik duygusunu da kuvvetlendirir ve biz biraz daha cömert olmuş oluruz. Şöyle de diyebiliriz. Her infak, aynı zamanda bir cömertlik antremanıdır.

   Olaya bir de şu yönden bakabiliriz: İnfak etmemiz gereken durumlarda infak etmediğimizde (cimrilikte bulunduğumuzda) bu sefer de ruhumuzdaki cimrilik duygusu güçlenir ve cömertlik duygularımız zayıflar.
   Yakın ve uzak çevremizde baktığımızda (durumu müsait olanların) infak etmek elzem gözükmektedir. Durumu müsait olanlar iki durumla karşı karşıyalar:
Ya cömertlik duyguları ya da cimrilik duyguları kuvvetlenecektir.

17/02/2020 Ali USLU- TAVŞANLI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...