STRES

 Stres tüm canlıların her gün az veya çok karşılaştıkları bir durum. Aşırı ve yıpratıcı stres bağışıklık sistemini ve diğer birçok organı etkileyerek sağlığımızı bozuyor. Kaçınamadığımız streslerle baş etmesini öğrenmemiz sağlıklı bir yaşam için çok önemli.
(Prof Dr. E. Murat TUZCU )

Son zamanlarda dünyayı etkileyen virüslerin panik halindeki kişileri daha fazla etkilediğini  tahmin edebiliyorum 

Çünkü, aşırı stres ve panik hali bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğinden normalde bünyemizin direndiği bizleri hasta edemeyecek mikroplar/virüsler bizleri hasta edebiliyor.
Stres sebebiyle ortaya çıkan bu hastalıklar bir de bulaşıcı değişik virüslerin de etkisiyle oluşan hastalıkla birleşince  vücut direnci yetersiz olabiliyor.

Netice;
Virüslere karşı, hastalıklara karşı, tıbbın tavsiye ettiği tedbirleri alacağız. Dua ve tevekkülü de elden bırakmayacağız. Bu dua ve tevekkülün Allah Teala'nın yardımı gibi faydaları yanında bizleri psikolojik olarak da rahatlattığından ayrıca yukarıda bahsettiğim olumsuz etkilerden  korunmuş oluruz.

Aşağıdaki ayet umarım bizi bu konuda rahatlatır
"De ki, hiç bir zaman bize Allah’ın bizim için yazdığından başka bir şey isâbet etmez. O bizim mevlâmızdır. mü'minler onun için yalnız Allah’a tevekkül etsinler".(Tevbe : 51)

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...