BİR DİLEKÇE

"Rabbim! gireceğim yere dürüstlükle girmemi çıkarken de (ayrılırken) dürüstlükle ayrılmamı nasip et..." (İsra 80. ayet ve öğretilen dua)

1986 yılında başlamış olduğum öğretmenlik serüvenimi bu dönem sonu sonlandırmak için dün emeklilik dilekçemi verdim.

Öğretmenlikten ve öğretmekten büyük zevk aldım. Yaş haddine (zorunlu emeklilik yaşına) yedi sene var. Fakat ruhen ve bedenen yorulduğumu hissettim.

Öğretmenlik hayatım boyunca

*Hiç idareci olmadım. Bu konudaki teklifleri teşekkür ederek kabul etmedim. (Miili Eğitim Bakanlığında iki tane üst düzey bürokrat samimi arkadaşım olduğu halde idari görev istemedim) Öğretmenlikte daha verimli olduğumu ve olacağımı düşündüm.

*Keyfi ve kendi işlerim için rapor almadım.

*Çok zorunlu değilse hastahaneye ve sağlık ocağına dersim olmadığı zamanlarda gitmeye gayret ettim. Hatta iki hafta istirahat gerektiren bir ameliyatımı sömestre tatiline erteledim.

*Çok önemli bir durum yoksa mazeret izini kullanmadım. (İzinli olduğum zamanlar okulun veya Milli Eğitimin görevlendirmesi sebebiyledir.)

* Çok değişik okullarda çalıştım. Görev aldığım yerlerde problem çıkaran değil çözüm üretmeye çalışan ve çözüm önerileri sunan bir kişi olmaya gayret ettim.

*Derslerimi günlük hayatla bağ kurarak anlatmaya çalıştım. Dersin bir bölümünü hayat dersi olarak vermeye çalıştım.

*Öğretmenliğimin ilk dönemleri hariç "kolaylaştırma, müjdeleme ve nefret ettirmeme" ilkesine uygun davranmaya gayret ettim.

*Genelde öğrencilerimin gönlüne dokunmaya çalıştım.

*Şahsi kırgınlıklarımı nota yansıtmadım.

*Öğrencilerin önemli problemlerini çözmeye gayret ettim. Bu sebeple bir çok öğrencim özel problemlerini bana anlatmışlardır. Bunlar bende sır olarak kalmıştır.

*Hatalarımız ve yanlışlarımız olmuş mudur? Hem de çok olmuştur. Çünkü biz robot değiliz psikolojik durumumuz mutlaka okuldaki davranışlarımıza yansır. Hatamı anladığımda özür diledim. Ama hatamı anlamadığım bir çok durum da elbette olmuştur.

NOT: Bilerek kimseye yanlış yapmadım fakat bilmeden haksızlık yaptıklarım varsa haklarını her şekilde alabilirler. Veya helal etsinler.

*Bundan sonraki hayatımın, Rabbim'e değişik zamanlarda ve özellikle duanın daha çok kabul edildiği yer ve zamanlarda 

“Rabbim beni Kur’anın ve İslamın hizmetkarı eyle. Ki benim için en büyük makam ve mevki budur.” diye yaptığım duanın bereketiyle ve tecellisiyle geçmesini Rabbim'den niyaz ederim.

Ali USLU 29 Mayıs 2021 TAVŞANLI

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: 1- Yardım yaptığımız kişileri (gerek yardım yaparken gerek daha sonra) incitecek v...