ÖĞRETMENLİK HATIRALARIMDAN...

   Bir ilköğretim okulunda görev yaparken 8.sınıflardan sınıf rehber öğretmenliğini de yaptığım sınıftan iki kız öğrencim, iki erkek öğrencimizden (kendilerine çıkma teklifinde bulunduklarını, böyle bir durumu istemedikleri halde ısrar edildiğini) söyleyerek şikayette bulundular.

Erkek öğrencileri çağırıp özel görüşme yapayım dedim. Görüşme için uygun boş bir salon aradım bulamadım. Baktım müdür yardımcısı odasının birisi boş, oraya aldım öğrencileri ve nasihat etmeye başladım.

  Ben öğrencilerime konuşurken deli dolu tabir edilebilecek (kötü niyetli veya kötü birisi değil aslında) bir öğretmen arkadaş odaya girdi. Konuşmalarımıza biraz kulak misafiri oldu. (Muhtemelen kız meselesi yüzünden erkek öğrencilerin üzgün olduklarını veya depresyona girdiklerini düşündü ki) teselli etmek amacıyla olsa gerek:

"Bak oğlum! Ben tam on bir tane kızla gezdim, on ikincisiyle evlendim." dedi.

İçimden “la havle” çektim... Ben ne anlatıyorum, arkadaş ne söylüyor... Öğrencilerime baktım. Bu sözlerden sonra ne diyebilirdim ki? "Tamam evladım çıkabilirsiniz..." diyebildim.

   Bu olay aslında eğitim sistemimizdeki bir çok problemin (veya çocuklardaki kafa karışıklığının) sebebini özetliyor.

Eğitim sistemimizde öğretmenlerin ortak bir ahlak anlayışı yok maalesef. Birinin yaptığını öbürü bozuyor. Birilerinin doğru gördüğüne öbürleri yanlış diyor. Tabiri caizse birilerinin diktiği fidanı öbürü söküyor. Sonra da deniyor ki bu arazide niçin iyi ağaç yetişmiyor.

Tabi bu hengamede olan öğrencilere ve topluma oluyor.

Bu farklı ahlak anlayışı sadece öğretmenlerde mi var?

- Hayır...

Çocuklarımızın her zaman girdikleri internet sitelerinde de farklı farklı ahlak anlayışları var, izledikleri dizilerde de. Bunları takip eden gençlerimizin kafası karışık olmaz mı sizce?

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...