NİYET HAYIR AKIBET HAYIR...

 Bundan yaklaşık 5-6 yıl önceydi. İmam Hatip Lisesini açık lise programından takip eden öğrencilerimizin meslek derslerini  yüz yüze almaları gerektiğinden, okulumuzda cuma günü akşam ve cumartesi günleri onlar için yüz yüze dersler veriliyordu. Ben de bazı derslerde görev almıştım.

O zamanlar büyük çocuğu orta okula giden müttekî bir bayan öğrencimizin derste anlattıkları beni çok etkiledi. Çünkü anlattığı, Talak suresindeki bazı ayetlerin tefsiri gibiydi.

Anlattığı şeyi aklımda kaldığı kadarıyla aktarayım. Özet olarak şöyle dedi bu öğrencimiz:

"Hocam! Biz kirada oturuyorduk. Eşim bir gün “ev alalım, kiradan çıkalım artık” dedi.(Eşi öğretmen). Az  bir birikimimiz vardı. Eşime evi nasıl alacağımızı sordum. Kredi çekerek alabileceğimizi söyledi.

 Ben faize karşıyım. Gerçi eşim de karşıdır ama başka türlü ev sahibi olamayız diye böyle düşünüyordu.

Ben, faizle alınacak evi istemediğimi, kirada oturmamızın faizle almaktan daha hayırlı olduğu görüşünde olduğumu söyledim. Faizle alınacak ev istemediğimi kesin bir biçimde belirttim ve bu konuda ağırlığımı koydum. Ben kesin kararımı verince eşim de sağ olsun ısrar etmedi.

Aradan biraz zaman geçti ev sahibemiz bayan evimize geldi. Evi satmak istediklerini istersek evi  bize satabileceklerini söyledi.

Ben bu düşüncesinden dolayı teşekkür ettim. Evi peşin alacak yeterli birimimizin olmadığını söyledim.

Ev sahibemiz peşin ne kadar çıkarırsak kabul edebileceklerini üstünü bütçemize göre taksit yapabileceklerini söyledi. (Muhtemelen eşiyle öyle konuşmuşlar)

Teklif bizim için çok uygundu. Netice, bir araya geldik, konuştuk, anlaştık ve elhamdülillah tek kuruş faize bulaşmadan ve ödemelerde zorlanmadan ev sahibi olduk.

Ayrıca başka eve taşınma ve orası için yapılacak ekstra masraflardan da kurtulmuş olduk."

Niyet hayr akıbet hayr diye buna denilir.

Bu kardeşimizin tavrı ve bu konudaki yaşadıkları beni aşağıdaki ayetleri tekrar düşünmeye sevk etti

... Kim Allah'a karşı gelmekten sakınırsa Allah ona bir çıkış yolu açar.

Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah'a tevekkül ederse, O kendisine yeter. Şüphesiz Allah emrini yerine getirendir. Allah her şeye bir ölçü koymuştur. (Talâk suresi : 2-3)

Daha sonra bir vesile ile evlerine misafir olmuştum. Evlerinin yeri  gayet güzel ve içi ferah bir ev. Rabbim ailesiyle birlikte mutluluk ve huzur içerisinde yaşamayı nasip eylesin.

Ne mutlu kafası net ve hayatı istikamet üzere olanlara...

 Ali USLU        18/06/2021     TAVŞANLI


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...