BİLGİLİ DOKTOR SAĞLIKLI DOKTOR MUDUR?

*-Bütün doktorlar hatta tıp profesörleri sağlıklı mıdır?

-Bildiklerini uyguluyorlarsa ve ekstra bir durum yoksa yaşlarına göre sağlıklı olmaları gerekir.

*-Peki bildiklerini uygulamıyorlarsa?

Mesela egzersiz yapmıyorlarsa, yediklerine içtiklerine dikkat etmiyorlarsa, alkol ve sigara kullanıyorlarsa, veya diğer sağlık kurallarına dikkat etmiyorlarsa?

-O zaman başkalarına bilgileriyle yararlı olurken kendileri bundan tam istifade edememiş sayılırlar.

*-Peki köyde çobanlık yapan altmış yaşlarındaki bir kişi altmış yaşındaki bir tıp profesöründen daha sağlıklı olabilir mi?

-Olabilir?

*-Niçin?

-Bu çoban elbette sağlık konusunu prof. kadar bilmez. Fakat belki basit sağlık kurallarını bilerek veya bilmeden daha iyi uyguluyordur.

Mesela çoban olmasından dolayı temiz hava ve egzersiz doğal olarak onun hayatının bir parçasıdır. Biraz da yediğine içtiğine dikkat ediyorsa ve kronik bir rahatsızlığı yoksa prof. dan daha sağlıklı olabilir.

*-Aslında din konusu da böyledir.

Köyde veya şehirde yaşayıp dinin herkesçe bilinen kurallarını uygulayan bir kişi, dini çok iyi bildiği hatta öğrettiği halde kurallarına uymayan (takva sahibi olmayan) bir din adamından, bir ilahiyatçıdan çok daha takva sahibi olabilir.

Yani tıpta da dinde de bilmek önemlidir, lakin daha önemlisi bildiğini uygulamaktır.

17/ 07/ 2021 Ali USLU- TAVŞANLI

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÇEVRE ETKİLER, DEĞİŞTİRİR, DÖNÜŞTÜRÜR...

  Üniversite okumak için gönderdiği (manevi değerlere karşı duyarsızlaşan, ibadetlerinde tembellik gösteren) çocuğu ile ilgili endişelerini ...