BESMELE

 Kısaca besmele olarak adlandırdığımız "Bismillahirrahmanirrahim" cümlesi bilinçli söylenildiği takdirde çok güzel bir başlangıç olduğu gibi çok güzel neticeler oluşturacak bir cümledir.

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla..." dediğimizde, cümlenin sonundaki üç noktanın yerine  hangi eyleme başlıyorsak oraya onu yerleştirmiş oluruz.

Mesela, işimize başlarken söylediğimizde: "Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla işime başlıyorum." demiş oluruz. Konuşmaya başlarken söylersek "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla konuşmaya başlıyorum" demiş oluruz. Yani hangi şeye başlıyorsak o eylemi oraya yerleştirmiş oluruz.

Bilinçle söylenen bir besmelenin ne gibi etkileri olur?

İlk olarak, bu söz bir niyet etme veya niyetleri gözden geçirme cümlesidir.

Yani: "Bu eylemimi Allah Teala'nın rızası için yapıyorum/ yapacağım. Veya Bu eylemi Allah Teala'nın rızasına uygun yapacağım, O'nun rızasına aykırı bir şeye bulaşmayacağım" şeklinde bir niyet etmek veya niyetimizi gözden geçirmektir ki bir mümini o eylem boyunca istikamet üzere olmaya motive eder.

İkinci olarak; O eylemimizin yapılmasında  Allah Teala'nın bize verdiği nimetlerin hatırlanmasıdır.

 Örnek olarak, yemeğe besmele ile başladığımızda soframızdaki nimetlerin başlangıcından soframıza gelene kadarki aşamalarında Rabbimizin kudretini, ihsanını, ikramını düşünmek. Onu yemek ve hazmetmek için vücudumuza verdiği  nimetleri hatırlamak. En sonunda Bu nimetlerden meydana gelen enerjiyi O'nun rızasına uygun yerlerde harcamayı düşünmek.

Üçüncü olarak; Her eylemimizin başında Rabbi'mizin Rahman ve Rahim isimlerini/sıfatlarını hatırlamak. 

Rahman ve Rahim sıfatlarında öne çıkan özellik rahmettir merhamettir. Rahmet kavramının içerisinde hangi duygular vardır diye düşündüğümde şunlar aklıma geliyor: Acıma, af etme, bağışlama, sevgi, yardım etme gibi duygular.

Bizler de eylemlerimizde merhameti ve onun içindeki duyguları öncelememiz  gerekir. 

O halde her güzel işimize anlamını düşünerek ve bütün hücrelerimizi de düşüncemize katarak "Bismillahirrahmanirrahim" diyelim.

***

Bilinçle söylenilmiş “Bismillahirrahmanirrahim” cümlesi aynı zamanda çok etkili bir konsantrasyon cümlesidir. (veya öyle olmalıdır)
Mesela:
Sabah iş yerini besmele ile açan bir Müslüman akşama kadar o dükkanda Allah Teala’nın rızasına aykırı bir şey yapmamaya gayret etmelidir.
Evine besmele ile giren bir Müslüman evinde Allah Teala’nın rızasına aykırı bir şey yapmamaya gayret etmeli, bu bilinçte olmalıdır.

Örnekleri çoğaltabiliriz…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...