ÖĞRENCİYİ SAF ZANNEDEN HOCALAR…

   1991 veya 92 yıllarıydı. Çalıştığım lisede bir öğretmen arkadaş sene başında öğrencilerine, ödev notunu defterlerden vereceğini söylemiş. Zamanı gelince haftaya defterlerinizi getirin diye tembihlemiş.

Osman isimli öğrencim, başından itibaren defterini düzgün tutmuş. Celal isimli farklı sınıftaki öğrencim ise defter tutmamış rastgele yerlere yazmış. Celal, öğretmen defterleri isteyince Osman’ın defterini almış ve defterin hepsini geçirmek zor olduğundan bazı yerleri atlayarak yeni bir defter oluşturmuş. Acele yazıldığı için de biraz üstünkörü olmuş. Öğretmenin istediği gün defterlerini teslim etmişler.

Buraya kadar anormal bir durum yok öğrenci psikolojisi. Asıl buradan sonrası önemli.

 Öğretmen notlarını vererek defterleri geri vermiş. Osman’ın tam ve düzgün defterine hoca onluk sisteme göre (6-altı) verirken Celal’in üstün körü hazırlanmış defterine aynı hoca (9-dokuz) vermiş. Tabii öğrenciler sebebini de tahmin etmişler.

Osman, defterinin kapağına, Milli Gazetenin başlığındaki “Hak Geldi Batıl Zail Oldu” logosunu yapıştırmış. Celal ise, defterinin kapağına, Ahmet Kaya’dan bir dörtlük yazmış.

Aslında Osman ve Celal arkadaşlar ve aynı dünya görüşe sahipler. Fakat Celal, hocanın ideolojisine uygun yazı yazmış.

Bana defterlerini getirdiklerinde alaylı bir gülümseme vardı yüzlerinde. Defterlere baktığımda benim de yüzümde acıyla karışık bir gülümseme oldu o kadar.

Muhtemelen bu olayı arkadaşlarına da anlatmışlardır.

Düşünüyorum da, bu arkadaş derslerinde, haktan, adaletten, dünyadaki haksızlıklardan bahsettikçe öğrencilerin bir çoğu birbirlerine bakıp bıyık altından gülmüşlerdir.

28/09/2021 ALİ USLU TAVŞANLI

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...