GÖZ KAPAKLARI - 2 (HATIRALARDAN)

 Önceki yazımda göz kapaklarımızın günde on bin kez civarında kapanıp açılarak gözlerimizi temizlediğini ve bunun ömür boyu devam ettiğini yazmıştım.

Bu gün ise göz kapaklarımızla ilgili başka bir şey anlatmak istiyorum:

 Yıllar önce bir dostumuzun Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi göz servisinde yatmakta olduğunu haber alıp kendisini ziyarete gitmiştim.

 Geçmiş olsun deme, hal –hatır sorma  muhabbetinden sonra, “ Hayrola abi nedir seni buraya getiren şey” dediğimde şuna benzer konuşmalar geçti aramızda:

-Ali hocam benim gözlerin yağı azalmış.

*-Abi gözün yağı da mı oluyormuş.

-Ben de yeni öğrendim. Gözlerim acımaya başlamıştı. Epey rahatsızlık vermeye başlayınca doktora gittim. Doktorun anlattığına göre göz kapaklarımız gözlerimizi temizlemek için kapanıp açılırken, gözlerimizi temizlemek için bir miktar sıvı da salgılanırmış. Bu sıvının içerisinde bir miktar da yağ bulunurmuş ki bu kayganlığı artırarak kapakların göze zarar vermesini önlermiş. Benim gözlerin yağı azalınca gözler biraz tahriş olmuş ve enfeksiyon kapmış. Şimdi gözlere yakın yerlerden iğne yaparak tedavi uyguluyorlar.

Tabi bunları duyunca  hayretler içerisinde kaldım.

Ziyaretten sonra bu olayı düşünürken kendi kendime şunları düşündüm.

İnsanoğluna yaratıcısı tarafından görebilmesi için (çok komleks bir yapısı olan) gözler verilmiş. Bu göz dediğimiz organların görebilmesi için beyinde ve beyinle gözler arasında bir sistem yapılmış. Bu çok hassas yapısı olan gözlerimizin korunması ve temizlenmesi için göz kapakları yapılmış. Bu kapaklara ömür boyu çalışabilecek kas ve sinir sistemi yapılmış. Kapanıp açılırken gözleri temizlemesi ve kayganlaşması açısından sıvı ve yağ salgılayan bir sistem yapılmış.

 İşte bu sistemdeki yağ azalınca kapaklar gözleri çizmeye başlıyor ve gözler enfeksiyon kapıyor. Yağ sistemi tedavi edilmez ise gözleri kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorsun. Yani mükemmel bir sistem var ve bu sistemde en küçük aksaklık bütün sistemi işlevsiz hale getiriyor. 

Daha sonra bu göz yağı meselesini araştırdım. Bu yağın oranı çok önemliymiş. Biraz fazla yağ salgılandığında görüşü engelliyormuş. Normalden biraz az salgılanınca da kapaklar gözlere zarar veriyormuş.

Bu mükemmel ve hassas sistem karşısında bir mümin olarak Yaratıcımızın  nimetlerini itiraf ederek ve O’nun yüceliğini tekrar hatırlayarak; Can u gönülden “Sübhanallah”,”Elhamdülillah”  “Allahu ekber”,  diyoruz.

GÖZ KAPAKLARI-1 için tıklayabilirsiniz

http://www.aliuslu.net/2021/10/goz-kapaklari.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...