GÖZ KAPAKLARI -1

   Sabahleyin kalktığımda aynaya bakarken göz kapağımda önemsiz bir şişlik olduğunu fark ettim. Oraya bakarken düşüncelerim göz kapağı üzerinde yoğunlaştı. Göz kapaklarımızın işlevleri üzerinde düşündüm.

Göz kapaklarımız ve ucundaki kirpiklerimiz bizim güzel görünmemizi en azından bakanların rahatsız olmamasını sağlıyor.

Ayrıca, herkesin bildiği gibi gözlerimizi onlara zarar verebilecek şeylere karşı koruyor. Güneşe karşı koruyor. Toza karşı koruyor. Yüzümüzü yıkarken kapanıyor. Hatta gözümüze bir şey gelirken bizim irademiz dışında kapanıyor. Mesela, parmağımı aniden gözüme yaklaştırdığımda refleks olarak göz kapağım kapandı.

Bunların yanında gözlerimiz çok hassas oldukları için çok kısa aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Bunun için göz kapaklarımız kısa aralıklarla kapanıp açılıyor.

Acaba göz kapaklarımız günde kaç kez kapanıp açılıyor diye merak edip araştırdım. Ortalama 4-6 saniyede bir göz kırpması meydana geliyormuş. Bu da dakikada 10-12 kez kapanıp açılması demektir. Bu kırpma işlemi çok kısa zamanda olduğu için de görmemize bir engel teşkil etmiyormuş.

Uyku saatlerimizi çıkardığımızda günlük yaklaşık 10 000 (on bin) kez göz kapaklarımız kapanıp açılarak gözlerimizi temizler imiş. Tabi bu işlem istemsiz olarak bizim irademiz dışında olurmuş. Düşünüyorum da bu iş bizim irademizle olacak olsaydı her altı saniyede düşüncemizi bu işe yoğunlaştırmamız gerekirdi.

Bir günde 10 000 kez kapanıp açılan göz kapaklarımız ömür boyu bu işlemi kaç kez tekrar ediyor bunu hesaplayabilirsiniz.

Dikkatimi çeken bir başka nokta ise, ömür boyu her 4-6 saniyede tekrarlanan bu sistemin sağlamlığı ve dayanıklılığı. Ben şimdiye kadar göz kapakları arızalanmış sadece bir ihtiyar gördüm. Baktım benimle konuşurken ara sıra parmağıyla göz kapaklarını kaldırıyordu. Durumu sordum. Göz kapakları kapanıyormuş da açılmada problem yaşıyormuş (yarım açılıyormuş.)Daha net görebilmek için parmağıyla takviye yapıyormuş. O zaman şöyle düşünmüştüm. "Ya göz kapaklarımız sık sık arızalansaydı ve açabilmek için devamlı elimizle destek olmak durumunda olsaydık?" Çok sıkıntılı bir durum olurdu değil mi?

Düşünelim!

Bizler, göz kapaklarımız için ve bize hiç meşakkat vermeden ömür boyu -uyku zamanı hariç- milyonlarca kez hiç ara vermeden kapanıp açılma nimeti için şükrettiğimiz oldu mu acaba?

İki ayet-i kerime geldi hatırıma:

"O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahmân /21)

"Nihayet o gün (dünyada yararlandığınız) nimetlerden elbette ve elbette hesaba çekileceksiniz." (Tekâsür /8)Ey bizleri sayamayacağımız kadar -bildiğimiz ve bilmediğimiz- nimetlerle donatan Rabbimiz!Verdiğin tüm nimetler için sana hamd ve şükür ediyorum.

Allah'ım! göz kapaklarımın kapanıp açılması adedince ve meydana gelen faydaları adedince sana ayrıca şükrediyorum. Bizleri nimetlerin farkına varan bahtiyar müminlerden eyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...