SALİH KULLARDAN OLMAK TEMENNİ VE DUASIYLA

 Ne büyük bir ni’mettir salih kullardan olabilmek…

Düşünsenize, Miraç’ta Rabbimiz, Peygamber Efendimiz sallellahu aleyhi ve sellem’e hitaben: “Es selamu aleyke eyyühen nebiyyü…” buyuruyor.

Efendimiz de cevaben:

“Es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihin” buyuruyor. Yani “Selam bizim üzerimize ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun” diyor.

Ne büyük bir incelik, önce selamı kabul edip sonra salih kulları da kapsamasını arzuluyor.

Bizler de her tehıyyat duasını okuyuşumuzda, sanki efendimizin selamını alıyormuşçasına; “Es selamu aleyna ve ala ibadillahis salihin” diyoruz. Semalardan gelen selamı alıp sonra da salih kullara gönderiyoruz.

Böylece her gün salih kullar arasında sayısını bilemediğimiz kadar selamlaşma ve dualaşma oluyor. Bir de bu güzel dualara meleklerin “amin” demesini ve karşılık olarak onlara dualar etmesini düşünürsek… Ne kadar muhteşem bir sonuç değil mi? Ne güzel bir makamdır salih kulların arasında olabilmek.

Sâlih ve sâliha olarak yetiştirdiğiniz her erkek ve kız evladı kazancı bol olan manevi bir fabrika gibidir. Onların yaptığı her sâlih amelden anne babalara da pay yazılır. Hatta onlar da çocuklarını salih ve saliha olarak yetiştirirse onların (onları hiç görmeseniz bile torunlarınızın) sâlih amellerinden de sizlere pay yazılır.

Dede ve nineler torunlarının sâlih ve sâliha olmaları için gayret gösterirlerse torunlarının sâlih amellerinden onlara da pay yazılır.

Salih olmak da ancak amel-i salih işlemekle olur. Tövbe edip günahlardan arınmak ve salih amel işleyip sevaplarını çoğaltmak için, her yeni gün, hayattaki insanoğlu için yeni bir fırsattır. Keşke, uygulamak da öğrenmek kadar kolay olsaydı.

Ey nefsim, tefekkür et! Niçin yazıyorsun? Niçin okuyorsun? Niçin takip ediyorsun? Niçin konuşuyorsun? Niçin dinliyorsun? Şayet bunlar “salih amel” kapsamına girmiyorsa ziyandasın, unutma!.

Rabbim bizleri de salih ameller işleyen salih kullarından eylesin.,

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...