NASIL MÜKEMMEL OLABİLİRİM

*-Hocam! Ben mükemmel bir insan olmak istiyorum. Nasıl olabilirim?

-Bak düşüncesi güzel kardeşim! Ben mükemmel birisi değilim çook eksiklerim var. Fakat nasıl mükemmel kişi olunacağını söyleyebilirim.

*-Buyurun, söyleyin...

-Mükemmel kişiyi örnek alarak...

*-Nasıl yani? -Hz. Muhammed aleyhisselamı Cenab-ı Hakk terbiye ettiği için O her yönüyle

mükemmel bir kişidir. Kalem suresinde Onun ahlakı övülmekte Ahzap suresinde bizlere örnek olarak gösterilmektedir. Bu sebeple Onu ne kadar örnek alırsak o kadar mükemmele yaklaşmış oluruz.

Mesela peygamberimiz:

Mükemmel bir eğitimci, mükemmel bir eş, mükemmel bir baba, mükemmel bir arkadaş, mükemmel bir idareci, mükemmel bir mü'min ve mükemmel bir kuldur. Aynı zamanda görevini layıkıyla yerine getiren bir Rasuldür. Yani O, durduğu her yerin hakkını en güzel şekilde vermiş, muhataplarının kendini iyi ve değerli hissetmesini sağlamıştır.

Çevremizdeki kişiler Onun hangi davranışını örnek alırsa veya (davranış yönünden Ona benzerse) o davranış yönünden kamil olurken diğer yönlerden noksan olabilir. Mesela Onu bir baba olarak örnek alan şahıs mükemmel bir baba olabilirken, eşlerine karşı davranışlarını örnek almadığında sıradan bir eş olabilir.

Bazen, hayran olduğumuz, mükemmel zannettiğimiz şahısları yakından tanıdığımızda bazı davranışlarının basitliğini öğrenip hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Aslında hayal kırıklığı yaşamak yerine onların iyi davranışlarını örnek alıp sevmediğimiz davranışlarını da terk edersek yine kamil insan olma yolunda oluruz inşaallah.

Özetlersek Peygamber efendimizin bize sahih yollarla bildirilen bütün davranışlarını gönül huzuruyla örnek alabiliriz ve almalıyız. Çevremizdeki kişilerin davranışlarına karşı daha seçici olmalıyız. Tabiri caizse arı gibi arı gibi olmalı onlardaki sadece güzellikleri almalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...