JAPONLARIN DEĞERLENDİRMESİYLE...

   Yıllar önce, Japon firmasıyla ortaklık kuran bir firmamıza hem fabrikanın kuruluşunda yardımcı olmak hem de işi öğretmek için geçici olarak Japonya’dan mühendisler gelirler. Zaman içerisinde bizim mühendislerimizle aralarında samimiyet oluşur. Bizim mühendisler zamanla Japon arkadaşlarını evlerine yemeğe davet ederler. Birkaç davetten sonra Japon mühendisler biraz da hayretle derler ki :

-Sizin evleriniz çok temiz. Ama sokaklarınız pek temiz değil. Evlerde bu kadar temiz olanlar sokakta  niye temiz değil, sokakta temiz olmayanlar evlerde nasıl bu kadar temiz olabiliyor?

  Adamların mantığı bir türlü kavrayamamış bu durumu.

   İçlerinden bir tanesi mizahi bir uslupla çözmüş durumu. Demiş ki:

“Herhalde evler sizin; sokaklar Yunanistan’ın”

Aslında:

   “Temizlik imandandır”  ve “ yoldan, taş- diken gibi (gelip geçenlere zarar veren )şeyleri yoldan kaldırmak sadakadır” diyen bir peygamberimiz olduğu halde,

    “Şüphesiz Allah çok tevbe eden ve çok temizlenenleri sever” (Bakara/222) Diyen bir Kitabimiz olduğu halde, Temizlik konusundaki duyarsızlığımız bizlere yakışmıyor. Hele hele bu konuda gayri müslimler kadar duyarlı olamamak çok acı bir durum.

    Sokakları temiz tutmak hem kulluk görevimiz hem de vatandaşlık görevimizdir. Çöpümüzü yere değil de çöp kutusuna attığımızda ayrıca sevap da kazanmış oluruz.

     Sizlere, Fakültedeki İslam Tarihi hocamız, İ. Süreyya Sırma’nın anlattığı çok dramatik bir olayı nakledeyim:

 Osmanlının son dönemlerinde, Japon yöneticileri, İslamiyeti merak ederler. Osmanlı’ya bir heyet gönderirler. Bu heyet araştıracak uygun görürlerse  Osmanlıdan İslamiyeti öğretmesi için hocalar talep edeceklerdir. Kısa bir incelemeden sonra Osmanlı yönetiminden Japonya’da İslamı öğretecek hocalar talep edilir. Ulemadan bir grup seçilir ve gelen heyetle birlikte bir gemiyle Japonya’ya gönderilir. Yolda giderlerken bizimkilerden birisi burnunu temizler ve elinin bulaşığını geminin direğine siler. Bu durum Japon heyetinin dikkatini çeker. Kendi aralarında istişare ederler ve  “Bizim böyle pis bir dine ihtiyacımız yok.” diyerek gemiyi yarı yoldan geri çevirirler. Ne kadar acı bir olay değil mi?

   Unutmayalım! Başkaları bizi, sözümüzden çok daha çok davranışlarımızla değerlendirirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÇEVRE ETKİLER, DEĞİŞTİRİR, DÖNÜŞTÜRÜR...

  Üniversite okumak için gönderdiği (manevi değerlere karşı duyarsızlaşan, ibadetlerinde tembellik gösteren) çocuğu ile ilgili endişelerini ...