MUTLU OLMAK (veya mutsuz olmamak) İÇİN


Aktif
MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN... (1)
MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN-1

MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN-1

Kişiyi mutsuz eden şeylerin ilk sıralarında beklentilerinin gerçekleşmemesi gelir. Beklentilerimizi azalttığımız oranda mutluluğumuz da artar. En azından bu konuda mutsuz olmayız. Bu beklentiler; İlgi, sevgi-saygı, teşekkür, vefa gibi beklentiler olabildiği gibi; makam- mevki veya maddi şeyler de olabilir.

MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN -2

Kişinin problem yaşadığı kişileri affedememesi de onu mutsuz yapar. Düşünsenize! O kişiyi her gördüğünüzde yapılanları hatırlayıp huzursuz olursunuz. Veya olayı her hatırlayışınızda iç aleminizde farklı olumsuz duygular meydana gelir. (Öfke, kırgınlık, nefret gibi) Bunlar da sizin mutluluğunuza o anda engel olurlar. Çaresi affetmektir.

Eğer af edemiyorsak Allah Teala'ya havale edip hesabı Ahirete bırakmak bizi rahatlatır.

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN -3

Kişiyi mutsuz veya huzursuz yapan şeylerden biri de; kişinin olduğundan farklı görünmeye çalışmasıdır. "Olduğumuz gibi görünür veya göründüğümüz gibi olursak" hem daha huzurlu oluruz, hem de çevremizdeki saygınlığımız artar. 

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN-4

Kişinin kanaatkar olması, "ayağını yorganına göre uzatması", elindekiyle yetinebilmeyi bilmesi ve şükredebilmesi onu mutlu yaparken; Aşırı hırslı olması, kendisini imkanları daha iyi olanlarla kıyaslaması onları mutsuz yapar.

NOT: Bahsettiğimiz durumlar (kendisini ve ailesini geçindirebilen) normal durumlar içindir. Yıpratıcı fakirliğin kendisi mutsuzuk kaynağıdır.

 MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK) İÇİN.-5

Kişinin, kendisini ilgilendirmeyen mevzularla ilgilenmesi ve konuşması, onu bazen sıkıntıya sokar ve mutsuzluğuna sebep olur.

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN-6

Kişinin kendisini, eşini veya çocuklarını başkalarıyla (özellikle daha iyi konumdakilerle) kıyaslaması da kişiyi ve ailesini mutsuz yapar. Allah Teala herkese ayrı kabiliyetler ve imkanlar vermiştir. Unutulmamalıdır ki verilen bu imkan ve kabiliyetlerden ayrıca hesaba çekileceğiz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

UMRE HATIRALARI-7 (MEKKE'DE YEDİ GÜN)

   ... Mescid-i Haram'a giderken heyecanlıydık. İçeri girip ışıkların altında parlayan Kabe'yi gördüğümüzde heyecanımız doruğa çıktı...