MUTLU OLMAK (veya mutsuz olmamak) İÇİN


Aktif
MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN... (1)
MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN-1
MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 1

MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 1

Kişiyi mutsuz eden şeylerin ilk sıralarında beklentilerinin gerçekleşmemesi gelir. Beklentilerimizi azalttığımız oranda mutluluğumuz da artar. En azından bu konuda mutsuz olmayız. Bu beklentiler; İlgi, sevgi-saygı, teşekkür, vefa gibi beklentiler olabildiği gibi; makam- mevki veya maddi şeyler de olabilir.

MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 2

Kişinin problem yaşadığı kişileri affedememesi de onu mutsuz yapar. Düşünsenize! O kişiyi her gördüğünüzde yapılanları hatırlayıp huzursuz olursunuz. Veya olayı her hatırlayışınızda iç aleminizde farklı olumsuz duygular meydana gelir. (Öfke, kırgınlık, nefret gibi) Bunlar da sizin mutluluğunuza o anda engel olurlar. Çaresi affetmektir.

Eğer af edemiyorsak Allah Teala'ya havale edip hesabı Ahirete bırakmak bizi rahatlatır.

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN -3

Kişiyi mutsuz veya huzursuz yapan şeylerden biri de; kişinin olduğundan farklı görünmeye çalışmasıdır. "Olduğumuz gibi görünür veya göründüğümüz gibi olursak" hem daha huzurlu oluruz, hem de çevremizdeki saygınlığımız artar. 

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 4

Kişinin kanaatkar olması, "ayağını yorganına göre uzatması", elindekiyle yetinebilmeyi bilmesi ve şükredebilmesi onu mutlu yaparken; Aşırı hırslı olması, kendisini imkanları daha iyi olanlarla kıyaslaması onları mutsuz yapar.

NOT: Bahsettiğimiz durumlar (kendisini ve ailesini geçindirebilen) normal durumlar içindir. Yıpratıcı fakirliğin kendisi mutsuzluk kaynağıdır.

 MUTLU OLMAK (VEYA MUTSUZ OLMAMAK) İÇİN-5

Kişinin, kendisini ilgilendirmeyen mevzularla ilgilenmesi ve konuşması, onu bazen sıkıntıya sokar ve mutsuzluğuna sebep olur.

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 6

Kişinin kendisini, eşini veya çocuklarını başkalarıyla (özellikle daha iyi konumdakilerle) kıyaslaması da kişiyi ve ailesini mutsuz yapar. Allah Teala herkese ayrı kabiliyetler ve imkanlar vermiştir. Unutulmamalıdır ki verilen bu imkan ve kabiliyetlerden ayrıca hesaba çekileceğiz.

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 7

Bir kişiyi mutsuz ve kıskanç yapan şeylerin başında birileriyle yarış halinde olması gelir. Hangi konuda olursa olsun mutlaka bir gün birileri sizi geçecektir. Kaybetmek ise kişiyi mutsuz yapar. Başkalarıyla yarışmak yerine kendimizle yarışıp bir önceki durumumuzu aşmaya/ geçmeye çalışmak ise kişiyi mutlu yapar.

MUTLU OLMAK VEYA MUTSUZ OLMAMAK İÇİN- 8

şayet kişi vicdani hassasiyetlerini kaybetmemişse kendi ilkelerine aykırı olarak yaptığı küçük-büyük her şey onu huzursuz ve mutsuz yapar.

Dini hassasiyetleri olan haram-helal sınırlarına dikkat eden bir mümin dinen şüpheli şeyleri yaparsa huzursuz ve mutsuz olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...