BU KONULAR VAAZLARDA NİÇİN ANLATILMIYOR?

Sosyal medyada bazen paylaşımlarda ( Genelde kul hakkı meselesi, torpil meselesi, faiz meselesi ile vb ilgili konularda) bazen de konuyla ilgili yorumlarda şuna benzer ifadeler görüyorum:

"Bu konular vaazlarda niçin anlatılmıyor?"

Bunları yazanlar iyi niyetle de yazmış olabilirler art niyetle de.

Art niyetlilere söz söylemeye gerek bile yoktur. Yazımız iyi niyetliler içindir.

Bir kere vaazlarda bu konuların işlenmediğini iddia edebilmek için en az bir yıl cuma günleri namaza kırk dakika kala camiye girip vaazı sonuna kadar dikkatlice dinlemek gerekir ki vaazlarda bu mevzuların işlenmediği iddia edilebilsin. Namaza üç dakika kala gelip de vaazlarda bunlardan bahsedilmediğini iddia etmek en azından bilmediğin bir konuda konuşmak demektir.

Kul hakkı mevzuu olsun, torpil yapmanın dinimizce haram olduğu mevzuu olsun, faiz mevzuu olsun ve diğer hemen hemen her konu vaazlarda işleniyor. Bu mevzuların her biri belki defalarca ya vaaz konusu olarak ya da vaazın içerisinde bir anekdot olarak işleniyor ki (ben görevli vaiz olmadığım halde bize vaaz görevi yazıldığında şahsen işledim) ve başka vaazlarda da defalarca dinledim.

Fakat bazı şeyler göründüğü gibi değildir. Mesela torpilin haram olduğunu zararlarını kul hakkını işlerken bir bölüm olarak işleyebilirsiniz. Anlatacağınız şey beş bilemedin on dakikada biter, kırk dakika boyunca bunu anlatamazsınız.

Müftülükler periyodik aralıklarla vaaz konularını komisyon olarak hazırlarlar. Konular buna göre sırayla işlenir. Her hafta aynı mevzuları işlemek dinleyenleri de zaten bıktırır. Bahsedilen mevzularda vaaz edilmediğini iddia edenler müftülüklerden, geçmiş yıllara ait vaaz konularını öğrenebilirler.

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 İNFAK YAPARKEN (YARDIM EDERKEN) NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: 1- Yardım yaptığımız kişileri (gerek yardım yaparken gerek daha sonra) incitecek v...