İSABET BUYURDUNUZ EFENDİM (!)

 İnsanlar yaptıkları güzel şeylerin fark edilip takdir edilmesini severler. Bu durum onları mutlu ve motive eder. Hele yakın çevresi tarafından takdir görmek onların kendilerini değerli hissetmesini sağlar.

Takdir görmemek, yaptığı güzel şeylerin görmezden gelinmesi ise kişilerin motivasyonunu azaltır. Uzun süre yakın çevresi tarafından takdir görmeyen, yaptıkları görülmeyen kimseler, kendilerini değersiz hissedip sevilmediğini düşünebilirler. Bazen fiziken bazen de manen çevresinden uzaklaşabilirler.

Bu sebeple  çevremizdeki güzellikleri fark edip, onları takdir etmek onları tebrik etmek önemlidir.

İnsanların büyük çoğunluğu (nefsini tezkiye etmiş kişiler hariç) övülmekten hoşlanırlar. Hatta kişilerde olmayan şeylerle bile övdüğünüzde bu onların hoşuna gider. İşte tehlike de burada başlar.

Bazı menfaatçi kişiler beklentisi olduğu kişilere yaklaşmak için, onların yaptıkları basit şeyleri abartarak onları överler. Hatta onlarda olmayan güzel özellikleri bile varmış gibi söyleyerek o kişilere yaklaşmaya çalışırlar. Eğer kişiler dikkatli olmazlarsa bu menfaatçileri dost zannederler. Bu çıkarcı kişilere kulak verdikçe onlar da onun ayağını yerden keserler. Yanlışlarını dahi doğruymuş gibi "isabet buyurdunuz efendim" tarzında desteklerler. Çünkü onların hakikat diye bir kaygıları olmadığı gibi, muhatabının iyiliğini istemek gibi bir dertleri de yoktur. Onlar için birinci öncelik kendi çıkarlarıdır.

 Yalakalar tarafından ayakları yerden kesilmiş kişiler kendilerini bu sahte övgülere o kadar kaptırırlar ki, dostları tarafından uyarıldığında "kendisinin kıskanıldığı" için böyle söylenildiğini bile düşünebilirler. Bazen onlardan uzaklaşırlar veya onları kendilerinden uzaklaştırırlar. Böylece yalakalara iyice gün doğmuş olur. Ta ki duvara toslayıp gerçekleri görene kadar bu böyle devam eder.

Burada iki şeyin önemini vurgulamak istedim.

1- Çevremizdeki güzellikleri fark edip onları takdir etmeliyiz. Özellikle yakın çevremizdeki güzellikleri mutlaka fark etmeliyiz. (Mesela evdeki hizmetleri kocası tarafından fark edilmeyen, takdir edilmeyen bir ev hanımı çevresinden sahte veya gerçek takdirler görmeye başlayınca tehlikelere açık hale gelmiştir. Veya evi, ailesi için yaptığı fedakarlıklar görmezden gelinen erkeğe çevresindeki bayanlar tarafından övgüler yapıldığında yine tehlike başlamıştır.)

2. Övgüler karşısında dikkatli olmak. Her övenin dost olmayacağını bilip özellikler dostlarımızın ikazlarını önemsemek.

ALİ USLU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...