ÇOCUK EĞİTİMİ

ÇOCUK EĞİTİMİ
Prof. Nevzat TARHAN Hoca bir konuşmasında şu anlama gelecek şeyler söylemişti:

Kız çocuklarınızı severken “güzel kızım” derseniz hedeflerine güzel olmayı, güzel görünmeyi koyarlar. “GÜZEL AHLAKLI KIZIM” derseniz, bilinç altına güzel ahlaklı olmanın önemi yerleşir. Güzel ahlaklı olmaya çalışırlar.

***

ÇOCUK EĞİTİMİ-1

Çocuk eğitimi ihmale gelmez. Çocuklarınızla ilgilenin. Bir ev yaptırırken paranız biterse inşaatı bırakıp seneye devam edebilirsiniz. Ama çocuklarınızı eğitirken bu sene bekleyelim de seneye devam edelim diyemezsiniz. 

***

ÇOCUK EĞİTİMİ 2
Çocuğa gösterilen sınırsız merhamet ve sınırsız hoşgörü ona iyilik değildir. Sonuç itibariyle ona merhametsizliktir ve kötülüktür.

***

ÇOCUK EĞİTİMİ-3

Öğretmenlik hayatım boyunca çeşitli öğrencilerle hasbihal ettim, onların dertlerini dinledim. Aileleriyle ilgili en önemli şikayetleri: Aileleri tarafından kendilerinin başkalarıyla kıyaslanması idi.

***

ÇOCUK EĞİTİMİ-4

Çocuk eğitimi ile ilgili çok önemli bir atasözümüz var ki bu belki yüz yılların bir tecrübesidir:

"Çok deme arsız edersin,

Az verme hırsız edersin."

***

ÇOCUK EĞİTİMİ -5

BİRİNCİLİĞİN OLUMSUZ YÖNLER

Başlık tuhaf gelebilir. Bir öğrencinin sınıfında veya okulunda birinci olmasının güzel tarafları yanında olumsuz yönleri de vardır. Ben buna dikkat çekmek istiyorum.

1-Birincilik çok stresli bir şeydir. Birinci olmuş bir öğrenci ikinci olduğunda mutsuz olur.Birinciliği kaybetme düşüncesi onu strese sokar. Düşünün,  100 üzerinden  99 almış bir öğrenci başka birisi 100 alıp onu geçtiği için üzülebilir. Hatta öbürünü kıskanabilir. Halbuki iddiası olmayan bir öğrenci 85 aldığında çok mutlu olur. 

2- Rekabete alışmış bir öğrencinin mutluluğu kendi başarısından ziyade başkalarının başarı veya başarısızlığına bağlıdır.

3-Derece yapan öğrencilerden, çevrenin ve ailenin beklentisi yüksek olduğundan bu durum da öğrenciyi kaygılandırır ve mutsuzluğuna sebep olur.

4- Ortalarda bir yerde olmak her zaman (psikolojik olarak) avantajlıdır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME NASİHATLER...

  ÖĞRENCİME NASİHATLER... Evladım! 35 yılı aşan bir zamandan beri aralıksız değişik STK larda görev aldım. Bu zaman içerisinde (değişik ST...