ODASINDA YALNIZ KALAMAYAN ÇOCUKLAR

 (EĞİTİM YAZILARI)

ODASINDA YALNIZ KALAMAYAN ÇOCUKLAR

İlk öğretimde derse girdiğim zamanlarda  bir kaç öğrenci velisi çocuğunun tek başına odasında yatamadığını hatta yalnız kalamadığını söyleyip bana çare sormuşlardı.

Bu olay üzerine dersine girdiğim 4. ve 5. sınıfların bazılarında:

"Evinde kendi özel odası olduğu halde geceleyin tek başına yatamayanlar parmak kaldırsın"  dediğimde tahminimin ötesinde parmak kalktığını sınıflardaki öğrencilerin yarısından fazlasının  odasında çeşitli korkulardan dolayı yalnız yatamadıklarını öğrendim.

Bu durumun hangi sebeplerden meydana geldiğini öğrenmek için bazı öğrencilerle özel veya grup halinde görüşmeler yaptığımda korkunun  sebep olduğu en belirgin şeyler şunlardı:

1-İzledikleri bir korku filminden etkilenmeleri.

2-Arkadaşlarının anlattığı abartılı/çoğu gerçek dışı cin hikayelerinden etkilenmeleri.

3-Mahallelerinde meydana gelmiş hırsızlık olayından etkilenmeleri. (Hırsız gece eve girdiği için kendi odasına da girme korkusu hissetmesi)

Bunlar haricinde bireysel sebepler de vardı. Fakat en önemlileri bunlardı.

Burada dikkat edilmesi gereken şey çocukların korku filmlerinden uzak tutmak, abartılı cin hikayelerine karşı çocukları önceden bilinçlendirmektir.

3. Madde ile ilgili önerilerimi inşaallah başka yazımda paylaşacağım.

“Yalnız yatamıyorsanız kiminle ve nerede yatıyorsunuz?” sorusunu sorduğumda kardeşi veya abisi/ablası olanlar, onlarla aynı odada yattıklarını söylediler.

Kardeşi olmayanlar veya kardeşi çok küçük olanlar, anne babalarının yanında yattıklarını söylediler. Bazıları anne babalarının yataklarında yattıklarını söylediğinde iyice hayret etmiştim. Çünkü 4 ve 5. sınıfa giden çocukların anne babalarının yaş ortalaması 30 ile 45 arasındaki yaşlardır. Bu durumun çocukta ileride ne gibi travmalara yol açacağını bilemeyiz. Buna çok dikkat etmek lazım. Çocuk yalnız yatamıyorsa anne veya babanın birisi onun odasında yatması daha uygun olur.

ALİ USLU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME NASİHATLER...

  ÖĞRENCİME NASİHATLER... Evladım! 35 yılı aşan bir zamandan beri aralıksız değişik STK larda görev aldım. Bu zaman içerisinde (değişik ST...