ÇEVRE ÖNEMLİDİR.

-Hocam! Çocuğumun güzel ahlaklı bir kişi olmasını istiyorum. Bunun için neler yapabilirim?

*-Kardeşim her çocuk özel olduğundan onları iyi şeylere motive edecek, kötü şeylerden uzaklaştıracak şeyler de farklı olabilir. Bunları tecrübe ile öğrenebilirsin. Fakat size genel kurallardan bahsedeyim.

1- Bu konuda güzel bir örnek olacaksın.

2- Kuranda çok önemli bir hatırlatma var:

"EY İMAN EDENLER! ALLAH'A KARŞI GELMEKTEN SAKININ VE SÂDIKLARLA/DOĞRULARLA BERABER OLUNUZ"(Tevbe suresi/119)

Bu ayetten şunu anlıyoruz. Kişinin istikameti için, güzel ahlaklı olması için içinde bulunduğu çevre, arkadaş çevresi çok önemlidir. Sen çocuğunun ahlak olarak nasıl olmasını istiyorsan çocuğunu o tür kişilerin bulunduğu ortama sokacaksın. Çünkü huylar sârîdir (hem iyi hem de kötü anlamda sirayet edicidir, bulaşıcıdır)

Aslında her birimiz değişik oranlarda da olsa çevremizden izler taşırız. Huylarımızın, ahlakımızın, dünya görüşümüzün, ilkelerimizin bu şekilde olmasında mutlaka çevremizin etkileri vardır.

Dünyevi kaygılardan ötürü çocuğunu ahlakını beğenmediğin ortamlara gönderip sonra da güzel ahlaklı olmasını beklemek ham hayal olsa gerektir.

"Ey müminler kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan Cehennem ateşinden koruyunuz..."(Tahrim/6) ayetinin dünyalık kaygılardan daha önemli olduğunu kavramak için ne gerekir acaba?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...