HOCAM BANA NASİHAT EDER MİSİNİZ?-4

 Hocam bana nasihat eder misiniz?

-Değerli öğrencim. Hiç bina yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız bilirsiniz. Yaptırmadıysanız en azından binanın yapılışına çeşitli yerlerde şahit olmuşsunuzdur. 

Bina yapımı hepimiz için bir öğüttür. 

Biliyorsunuz bina için önce bir plan yapılır sonra o plana uygun biçimde bina inşa edilir.

Tek katlı bir bina düşünelim. Önce temelden başlanır. Sonra direkler, duvarlar ve çatı kurulur. Sonra sıvası, penceresi, boyası. Bir de yapım aşamasında elektiriği suyu v.s. her şey sıraya göre yapılır.

Aynen bina yapmak gibi, yapacağımız işi de önce bir planlama gerekir. Sonra bu işin temeli sonra yapılması gerekenler sırayla yapılır.

Diyelim ki iyi bir müslüman olmak istiyorsun . Nereden başlayacaksın? Önce bu isten anlayan kişilerle bir plan yapacaksın. Sonra bu işin temelini öğreneceksin. Temeli sağlam olmayan binalar kolay yıkılır. Bu dinin temeli nedir? Önce sağlam ve sarsılmaz bir imandır. İmanı tehlikeye düşüren şeyler nelerdir, onları iyi bellemek gerekir. Sonra önem sırasına göre diğer ibadetler, güzel ahlak, cihat vs. bir sıra takip etmelisin.

Diyelim ki birilerine dinimizi öğretmek istiyorsun. Önce bu kişinin nelere ihtiyacı olduğunu tesbit edip seviyesine uygun bir plan yapmalısın. İmanı olmayan bir kişiye ibadeti öğretmek pek akıllıca değildir. Peygamberimize inanmayan bir deiste Peygamberimize salatu selam getirmenin önemini anlatmak da boşa kürek çekmektir.

Sadece dini konularda değil, diğer derslerde de böyledir. Mesela matematikte dört işlemi yapmada problemi olan bir öğrenciye denklemleri ne kadar öğretebilirsin ki?

Diğer işler de böyledir. Hiç bir iş karşıdan göründüğü gibi değildir. O konuda temelin yoksa yaptığın binanın altında kalabilirsin. maddi manevi pek çok zarara uğrayabilirsin.

Ben olayları bir kaç örnekle anlatmaya çalıştım. Sen bunu daha detaylı düşünebilirsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...