SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK (!)

 DİYALOG

-Hocam, sizce bu günün en büyük problemi nedir?

-Kardeşim, Gerek medyadan gerekse çevreden gözlemleyebildiğim kadarıyla değişik kesimlerin öncelikli problemi farklı olmakla birlikte (tüm sosyal katmanların) genel anlamda problemini "sınır tanımazlık" olarak görüyorum.

-Sınır tanımazlık meselesini biraz daha açabilir misiniz?

-İnsanların çoğu kendilerine sınır çizilmesini özgürlüğüne karışmak olarak algılıyorlar veya ifade ediyorlar.

 Mesela Allah Teala'ya karşı sınırlarımız nelerdir? Bunu nereden nasıl öğreniriz? sorusu git gide azalıyor. 

İnsanların birbirleriyle ilişkilerinde sınırlar nelerdir? Karşı cinsle arasındaki sınırlar nelerdir?

Anne-baba ile çocuklar arsındaki sınırlar nelerdir?

Konuşmalarımızın sınırları var mıdır? Nelerdir?

Mahremiyet sınırımız nerede başlar nerede biter? gibi sorular da pek düşünülmüyor. Onun için günümüzün kendini özgür olarak niteleyen ve sınır tanımayan insanı farkına varmadan hem kendini hem çevresini felakete götürüyor.

Trafikte herkesin özgürlük adına kural ve sınır tanımadığını düşünsek sonuç nasıl olur? Ortalık tam bir trafik karmaşasına döner değil mi? Diğer saydığım konularda da aslında durum böyle oluyor, kargaşaya gidiyor, fakat trafikteki gibi hemen görülmüyor.

Bu durumun neticesi olarak, psikolojik buhranlar, aile içi huzursuzluklar, bireylerin aşırı dünyevileşme isteği, buna bağlı olarak toplumda artan sahtekarlıklar, gasp, hırsızlık ve cinayetler  ve fertlerin birbirine güvensizliği gibi pek çok problem oluşuyor. Bu problemlerin halli için de meşru ve gayrı meşru bir çok yollara gidilmektedir.

ALİ USLU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...