HAYAT TECRÜBELERİMDEN (Samimiyetten dargınlığa.../ düşmanlığa...)

-Hocam, uzun zamandır burada yaşıyorsunuz ve yaşınızın altmışı geçtiğinizi söylüyorsunuz. Size ilginç gelen şahit olduğunuz olaylar var mı?
- Var kardeşim. Hem de çok var. Fakat bu gün bir tanesini anlatayım:
"Uzun süre birbirlerinin samimi dostları veya arkadaşları olan bazı kişilerin zamanla birbirlerinin adını dahi duymaya tahammül edemedikleri bir hale geldiklerine bile şahit oldum. Bunları aşağıdaki şekilde gruplandırabilirim:
1.Grup: Bu grupta, bazı samimi arkadaşlar ortaklık kuruyorlar veya beraber iş yapıyorlar. Belki samimiyetleri sebebiyle ortaklık ayrıntılarını konuşmuyorlar veya muallak bir biçimde konuşup yazıya dökmüyorlar. Biz zaman sonra işler bozuluyor ve (belki bozulmanın sebebi olarak birbirlerini suçladıkları için / belki başka sebeple) Birbirlerine karşı samimiyetin kaybolmasından başlayıp düşmanlığa kadar gidebilen kişileri gördüm.
2-Grup: Bu gruptaki birbirlerinin samimi arkadaşları bazı kişiler bir yerin yönetiminde bulunuyorlar. (Siyasi parti yönetimi, STK yönetimi, Sendika yönetimi gibi) Zamanla aralarında yönetim anlayışı farkı veya sen-ben davası çıkıyor. Sonuç olarak birbirlerinin yüzüne bakmayacak hale gelebiliyorlar.
3 Grup: Akrabalık ve dostluklarını dünürlükle taçlandıran bazıları bu gruba giriyor. Evlenen çocuklarının aralarının bozulmasıyla veya gelin veya damadın, kayınvalide, kayınpeder, görümce, elti gibi kişilerle problem yaşamasıyla dünürler arasının soğumasından başlayıp küslük durumuna kadar bir durum oluşabiliyor.
4.Grup: Bu grupta, evlenmeden önce çok samimi olduğu ailesiyle (Anne-baba, kardeşler gibi) evlendikten sonra arası bozulan hatta bayramlarda bile görüşmeyen erkekler var. Maalesef bunları da gördüm.
NOT: Bu durumların sebepleri üzerinde sosyologların araştırma yapması iyi olur.
31-12-2022 ALİ USLU - TAVŞANLI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...