BEŞ DAKİKA TEFEKKÜR

Değerli kardeşim,
Sadece beş dakikanı ayırıp ellerini ve kollarını inceleyebilir misin?
Mesela, parmak uçlarından başla, tırnakları incele. Parmakların yapısı, şekli, eklem yerleri ve işlevleri üzerinde düşün. Baş parmağın diğer dört parmağın karşısında olmasının hikmetlerini anlamaya çalış.
Ellerdeki, özellikle parmak uçlarındaki hislerin yoğunluğunu ve hikmetini düşün.
Parmakların kemik yapısı, kemikleri saran et, kas ve sinirlerin dizilişini, uyumunu ve işlevlerini düşün. Sonra onları kaplayan güzel bir ambalaj olan deriyi düşün...
Bu derilerimiz, hem bir güzellik sağlıyor, hem bir çok şeye rahatça dokunabiliyoruz, hem de mikrop gibi zararlıların bedenimize girmesi engelleniyor. Ayrıca parmak uçlarımızdaki derimize kimlik bilgilerimiz kotlanmış.
Ellerimizi 180 derece çevirebiliyoruz. Bunun bizler için ne kadar önemli olduğunu düşün.
Sonra bilekteki eklem yapısını, elimizin bileklerden nasıl hareket ettirebildiğimizi ve işlevleri üzerinde tefekkür et. Mesela bu eklemin görevini yapmaması durumunda yemek yemek gibi basit bir eylemin bile ne kadar zorlaşacağını fark edeceksin.
Dirseklerdeki eklemlerin önemini de düşün. Bunun olmaması veya arızalanması durumunda ne gibi zorluklar yaşayacağımızı anlamaya çalış. Mesela dirseklerini bükmeden pantolonunu giymenin bile mümkün olamayacağını anlayacaksın.
Sonra kolumuzun omzumuza bağlanışını ve buradaki eklem yapısını düşün. Bir an için orasının arızalandığını düşün hayatın ne kadar zorlaşacağını yataktan kalkmanın bile en büyük problem haline geldiğini göreceksin.
Kollardaki kemik ve kas sistemi üzerinde araştırma yapabilirsin. İhtiyacımız olan bir çok ağırlığı nasıl kaldırabildiğimizi zaten biliyorsun. Buradaki kasların işlevini yitirmesi durumunda ne gibi zorluklar yaşayabileceğimizi tahmin etmeye çalış.
En son ellerimizin ve kollarımızın vücudumuzun iki yanında simetrik olarak var olması üzerinde de tefekkür edebilirsin. Hem estetik yönden hem de yaptığı işler yönünden bunun ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsin.
Bunları tefekkür ettiğimizde bu mükemmel sistemi yaratıp bize hediye edene hayran oluruz. Ona minnet duyarız. Ona hamd eder, şükrederiz.
Tabi el ve kollarımızdaki nimetler bu kadar değil oradaki damarlar, kılcal damarlar, hücreler, hücrelerin beslenişi v.s...
Daha da önemlisi el,kol ve parmaklarımızı hareket ettirecek sistem. (Beynimizde bunların hareketleri ilgili komuta merkezleri oluşu ve beyin-organlar arasındaki korelasyon)
Aynı şekilde diğer organlarımız üzerinde de zaman zaman tefekkür etmen iyi olur.
Bunları yaptığımızda Fussilet suresi 53. ayeti düşünüp daha iyi idrak edebiliriz.
"Varlığımızın delillerini, (kainattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, o Kur'an'ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbinin, her şeye şâhit olması yetmez mi?" (Fussilet : 53)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...