ÖĞRETMENİ MUAYENE ETMEK İSTEYEN KAYMAKAM

 Çarşamba akşamı Eğitim-bir Sen Tavşanlı Temsilciliğine uğrayıp yönetime yeni seçilen öğretmenlerimizi tebrik edip hasb-i hal eyledik. Tavşanlı'da sendikanın şubesini Rahmetli Yasin Çetin hocamız ve bir kaç arkadaşla beraber kurmuştuk. O günlerden ve zorluklarından bahsettik.

Eve geldikten sonra da rahmetlinin sendika sebebiyle başına gelenleri düşünmeye devam ettim. 28 şubatın baskıcı günleriydi. Bizler bir kaç arkadaş Sendika, Ensar vakfı ve Alternatif radyo ile ilgileniyorduk.  Bekir Sıtkı Hanlıoğlu isminde bir kaymakam vardı.  Bu  şahıs en küçük şeyleri bahane ederek üzerimize baskı kurmaya çalışıyordu.

İmam Hatip Lisesine giden, o zamana kadar baş örtüsüyle okuyan kızlarımızın baş örtüsünü çıkarmaları için kaymakam okul idaresine baskı yapıyordu. Buna tepki olarak Cumhuriyet meydanında bir protesto eylemi yapıldı. Eylem sırasında Yasin hoca o civarda bulunduğu için Kaymakamın emriyle açığa alındı. Bir kaç ay sonra mahkeme kararıyla geri döndü.

Bizler hasta olup rapor aldığımızda raporu okul idaresine teslim ettiğimizde mesele biterdi. Okul da raporu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir orada işleme konulurdu.

Bahsettiğim kaymakam "rapor alan öğretmenler raporlarını bizzat bana getirecekler" diye İlçeye talimat vermiş. Böylece rapor alanlar İlçe Milli Eğitime oradan kaymakamlığa gidiyorlardı. Zannedersem 1999 yılıydı. Rahmetli Yasin hocamız hastalanıyor. Hastahaneye veya Sağlık ocağına gidiyor. Doktor rapor veriyor. Raporu kaymakam Bekir Sıtkı Hanlıoğlu'na götürüyor. Maalesef  belki Türkiye'de ilk defa olan bir olay meydana geliyor.  Kaymakam kalkıp Yasin hocamızın önüne geliyor ve "Ağzını aç ve AAA  de bakalım" diyor.

Yasin hocamız "Beni doktor muayene etti ve raporu o verdi. İstersen imzalamayabilirsin" diyor ve çıkıyor. Bu olayı bana anlattığında tabii hem üzüldüm hem de çok kızdım. Dedim ki: "Yasin hocam çok kibar adamsın. Seni muayene etmek isteyip ağzını aç dediğinde,

"Kaymakam bey benim sıkıntım idrar yollarında deseydin ya... Bakalım o zaman ne yapacaktı... " 

"Aklıma gelmedi" dedi. Fakat aklına gelseydi de bunu muhtemelen yapmazdı çünkü çok kibar insandı. Fakat bu tip bir kişiye de birilerinin haddini bildirmesi bence gerekirdi.

Tarihe not düşme adına bu olayı anlatmak istedim. Allah Teala bu tür kompleksli zihniyete fırsat vermesin.

07/01/2023     TAVŞANLI -   ALİ USLU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

ÖĞRENCİME HAYAT DERSLERİNDEN

  Sevgili öğrencim ve değerli kardeşim Abdullah, Daha önce talep ettiğin HAYAT DERSLERİ ne bir tane daha ilave ediyorum. Kardeşim, olayl...