BAK EVLAT!

 Bak evlat!

İlk insan topluluklarından beri her toplumda iyi ve çok iyi insanlar olduğu gibi, kötü ve çok kötü insanlar da olmuştur. Fakat toplumdan topluma bunların oranları değişmiştir.
Bu durum dün böyleydi, bu gün de böyle, gelecekte de böyle olacaktır. Bunun sırrı; insana eşref-i mahlukat (yaratılmışların en şereflisi) olma potansiyeli ve imkanı verilmiş olması yanında, esfel-i safilin (aşağıların en aşağısı) na düşme özgürlüğü de verilmiş olmasıdır.
Bu imtihan dünyasında bazı çok iyiler meleklerden üstün bir konuma yükselirken, bazı çok kötüler, şeytandan daha aşağı derekeye (seviyeye) düşecek, diğer iyiler ve kötüler de bunların arasında bir yerlerde konumlanacaktır.
"Her kes için yaptıklarına göre dereceler vardır (En'am : 132)" ayeti gereği yaptıklarına göre (iki kutup arasındaki belki yüz milyarlarca derecenin bir yerine yerleşecek ve ona göre Ahirette karşılık görecektir.
Ahirete yakinen inanan müminler bu bilinçle yaşarlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

MANŞET!

KENDİ MÜNAFIĞINI ÜRETMEK

Derviş, kendisini ziyarete gelen makam sahibi öğrencisini son derece sıcak bir ilgiyle karşıladı. Misafirin itirazına "Lütfen beni misa...